Zanzibar

Tento ostrov známý díky svým bělostným plážím leží v Indickém oceánu 35 kilometrů od pobřeží Afriky. V názvu se skrývá jednak stejnojmenný ostrov Zanzibar, tak ostrov Pemba. Síť luxusních hotelů přispěla k rozvíjejícímu se cestovnímu ruchu. V tropické bujné vegetaci naleznete háje skořicovníků, vanilkovníků, pepřovníků či muškátovníků. Poloha těsně pod rovníkem zajišťuje tropické klima. Bohatý podmořský život v korálových útesech je ideální pro potápění.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

V letních měsících je průměrná teplota na Zanzibaru kolem 30°C. Nejvhodnější čas pro návštěvu je mimo období dešťů, které se na ostrově vyskytuje dvakrát ročně. První tzv. „masika“ trvá od března do června a krátké „mvuli“ od listopadu do ledna. Chcete-li se ohřát od zimních mrazů, nejlepším měsícem je únor. Od konce června do října se zde také setkáte s teplým tropickým počasím a příjemnou teplotou moře.

turistické oblasti

  • Egypt 9

   Kendwa

   Letovisko na severu ostrova, kde najdete překrásné pláže, výborné podmínky pro koupání i luxusní hotely. Letovisko na severu ostrova vzdálené jednu hodinu od letiště. Nachází se zde široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře. Za poplatek jsou k dispozici slunečníky a lehátka. V letovisku najdete veškerý servis včetně pětihvězdičkových hotelů s výhledem na oceán. […]

  • Egypt 9

   Kiwengwa

   Bělostné pláže s korály v přiměřené vzdálenosti od letiště i města Stone Town. Vesnička, kde se nachází nejkrásnější pláže východního pobřeží s bělostným pískem. Díky své poloze je dobře dostupná hlavnímu městu Stone Town, které se rozkládá ve vzdálenosti 50 kilometrů. Letiště je pouhou hodinu jízdy. První stopy korálového útesu najdete již 500 metrů od […]

  • Egypt 9

   Pwani Mchangani

   Letovisko na východním pobřeží Zanzibaru, kolem kterého se nachází korálový útes. Oblast, která poskytuje veškerý turistický komfort a je obklopená nádhernou přírodou. Jedná se o nedávno postavený resort, kde najdete mnoho luxusních hotelů nabízející veškerý komfort. Nachází se na východním pobřeží Zanzibaru a asi hodinu jízdy od letiště. Pláž je písčitá se slunečníky, které náleží […]

  • Egypt 9

   Nungwi

   Oblast na severu Zanzibaru bez výrazného odlivu a přílivu, a tudíž vhodná pro koupání. K hotelům náleží plážová zahrada. Oblast na severu Zanzibaru, která patří mezi nejstarší turisticky vyhledávanou lokalitu. Pobřeží je již prudší než na východě či jihu ostrova. Nungwi se rozkládá na vápencových útvarech vysokých dva až tři metry. K hotelům zpravidla náleží […]

  • Egypt 9

   Paje

   Klidné letovisko na jihovýchodním pobřeží s překrásnými plážemi uprostřed divoké přírody. Turistická lokalita na jihovýchodním pobřeží Zanzibaru, která nabízí podobné podmínky pro koupání jako východní část. Pobřeží je lemováno korálovými útesy, moře je bez vlnobití, jenže při odlivu se prodlužuje vzdálenost vstupu do moře. Avšak na rozdíl od východního pobřeží je tato část ostrova méně […]

  • Egypt 9

   Uroa

   Letovisko s výbornými podmínkami pro koupání a potápění situované nedaleko hlavního města Stone Town. Tato oblast na východním pobřeží nabízí výborné podmínky pro koupání, jelikož voda je příjemně teplá a vstup do moře je pozvolný. Laguny lemují vzrostlé palmy. Korálové útesy vzdálené 2-3 kilometry od pobřeží jsou velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Najdete zde […]

  Volný čas

  Zanzibar plantaz

  Toto exotické souostroví vám nabídne nejen nádherné moře, pláže a pralesy, ale také vysoký hotelový komfort a spoustu druhů relaxace. Můžete poznávat místní kulturu, přírodu nebo podmořský život. Volný čas se dá strávit také sportem, nakupováním nebo cestováním do Afriky.

  Koupání

  Zanzibar koupání

  Pláže jsou většinou široké s jemným bílým pískem. Na východním a jihovýchodním pobřeží je vstup do moře pozvolný a chráněný korálovým útesem. Naopak na severu kolem letoviska Nungwi je vstup mnohem strmější. Navíc se vyskytuje větší vlnobití. Koupání je ovlivněno přílivem a odlivem, přičemž odliv stěžuje koupání. Doporučuje se obuv do vody. Je zakázán nudismus.

  Spropitné

  Spropitné představuje důležitý příjem místních obyvatel, a tudíž je zavedenou tradicí. Jeho výše se odvíjí od druhu poskytnutých služeb. Normou je symbolická nevratná záloha (např. za poskytnutí ručníků). Průvodci či řidiči dostávají většinou 2 USD  na osobu za den, při vícedenním safari 5 USD na den. Spropitné se odráží na kvalitě poskytnutých služeb.

  Výlety

  Zanzibar Stone Town

  Hlavní město Zanzibaru, Stone Town neboli Kamenné město, ukrývá sídlo zanzibarského sultána – Palác zázraků, ve kterém dnes najdete muzeum. Spatříte i portugalskou pevnost s bývalým trhem s otroky. Můžete navštívit rodný dům bývalého zpěváka skupiny Queen, Freddieho Mercuryho. Zajímavá se pro vás stane také návštěva místního trhu, kde se více seznámíte s místní kulturou i rozmanitostí ostrova. Máte možnost podniknout taktéž výlet za kořením na místní farmy muškátovníků, vanilkovníků a skořicovníků a poznat, proč se Zanzibaru přezdívá právě „ostrov koření“. Na jihu ostrova u zátoky Kizimkazi vás bude lákat plavání s delfíny. V rezervaci tropického pralesa Jozani spatříte místní nedotčenou přírodu. Plavba na dřevěné plachetnici kolem Zanzibaru při západu slunce pro vás může být další nezapomenutelnou vzpomínkou. Denní taxa pronájmu automobilu se pohybuje okolo 60-70 USD. Další zpestření představuje výlet na ostrov Pemba. Patnáctiminutový let do Tanzanie vám umožní prohlídku minisafari v Sadanii. Dovolenou můžete spojit s delším výletem na Seychely nebo Madagaskar.

  Stravování

  Zanzibar - stravování

  Místní kuchyně vznikla smísením mnoha kultur. Často se podává maso kořeněné hřebíčkem nebo kardamonem, exotické ovoce nebo mořské plody vařené v kokosovém mléce. Ochutnat můžete šťávu z čerstvé cukrové třtiny nebo masalu čili čaj ze směsi koření.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Pro pobyt je vyžadován cestovní pas platný šest měsíců po návratu do České republiky. Vízum se uděluje po příletu na letišti na základě vyplněného prohlášení. Poplatek je 50 USD, úředníci jsou většinou neochotní rozměňovat bankovky vyšší nominální hodnoty. Při odletu se hradí odletová taxa 48 USD. 

  Měna

  Měnou na Zanzibaru je tanzanský šilink (TSh), který má 100 centů. 100 TSh = 1,3 Kč. Všude jsou akceptovány dolary. Naopak používání jiných měn (včetně eura a liber) není zcela běžné. Vízový poplatek a odletová taxa jsou placeny výhradně v dolarech a v hotovosti. Bezhotovostní platby jsou akceptovány a někdy je k nim přičtena přirážka 10–15 % z ceny. Bankomaty v zemi téměř nenajdete. Naopak cestovní šeky se nevyplatí, jelikož jejich směnitelnost je obtížná a podléhá vysokému administrativnímu poplatku. Velmi důležité je vědět, že nejsou akceptovány bankovky USD vydané před rokem 2003.

  Zdravotní péče

  Nedoporučuje se ošetření v místních zdravotnických zařízeních. Soukromá nemocnice Aga Khan v Dar es Salaamu však nabízí odpovídající zdravotnickou péči. Letecká záchranná služba AAR sídlí v keňském Nairobi.

  Očkování

  Žádné očkování není vyžadováno, avšak doporučuje se prevence proti žluté zimnici. Při cestách na pevninu je potřeba výše uvedené očkování prokázat v platném očkovacím průkazu. Také se při delší cestě na kontinent doporučují antimalarika v závislosti na tom, kam konkrétně pojedete.

  Užitečné rady

  Časový posun je oproti České republice dvě hodiny, při platnosti letního času pouze jednu hodinu. Elektrické napětí je stejné jako v České republice, ale zásuvky jsou britské, a proto nezapomeňte vzít s sebou adaptér. Velmi časté jsou výpadky elektrického proudu, jelikož je veden podmořským kabelem z Tanzánie. Může se jednat i o dlouhodobé výpadky v řádu dní a týdnů. Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nedokážou zcela nahradit dodávku elektřiny. Nesmí se fotografovat vojáci a policisté. Platí zákaz exportu korálů a mušlí. Pokrytí mobilním signálem není úplné, avšak internet najdete ve všech hotelech vyšší kategorie. Na letišti si můžete zakoupit ručně malovanou mapu od Giovanni Tombaziho, kde najdete vyznačené všechny zajímavé lokality, které stojí za to na ostrovech navštívit.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Hasiči / Záchranná služba / Hasiči112

  Informace o Tanzánii na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRAddis Abeba - Etiopie
  Adresa:Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa P.O.Box 3108
  Tel.+251 11 5516382
  Fax+251 11 5513471
  E-mailaddisabeba@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře