Turecko

Turecko se rozkládá na dvou kontinentech, a to v Evropě a Asii. Ze severu ho omývá Černé moře, ze západu Egejské a z jihu Středozemní. Marmarké moře najdete mezi průlivy Bospor a Dardanely. Objevíte zde nespočet historických památek, díky nimž poznáte starověkou kulturu, která se formovala na jihu Evropy. Čekají na vás dlouhé písečné pláže a slunné počasí. Moře je čisté a příjemně teplé. Z Prahy léta do Istanbulu přímá linka. Výhodou této destinace je nízká doba letu, cenová dostupnost i pestrost turistických zajímavostí, které najdete na každém kousku země, a často jsou světovými raritami.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C
Empty section. Edit page to add content here.
Empty section. Edit page to add content here.

Podle různorodosti turecké krajiny se liší i její klimatické podmínky, a to hlavně u pobřeží. U pobřeží Černého moře se často vyskytují srážky a teploty jsou mírné. Přes severní a jižní pobřeží proudí kontinentální vzduch z Asie, což způsobuje horká a suchá léta. Zimy zde jsou naopak velmi chladné provázené sněžením. Nejchladněji bývá od prosince do února, kdy je východ země zpravidla pokryt sněhem. V přímořských oblastech se teplota pohybuje kolem 18°C. V únoru a březnu už teplota stoupá k 20°C. Velké oteplení přichází v dubnu. Oficiální turistická sezóna začíná v květnu. V létě můžete očekávat teploty kolem 30°C, výjimkou však nejsou ani teploty přesahující 35°C. V září již se ochlazuje a v říjnu přicházejí deště.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Kemer

   Kemer – klidnější rekreační středisko, které je obklopeno krásnou přírodou v národním parku Olympos, který začíná v jeho blízkosti.   Toto menší rekreační středisko vás obklopí krásnou přírodou, pěknými scenériemi a útulnými resorty s kvalitními službami. Nad vámi se tyčí pohoří Taurus a hned za letoviskem začíná národní park Olympos. Pokud se tam vypravíte, spatříte […]

  • Egypt 9

   Side

   Side – jedno z nejoblíbenějších tureckých letovisek, kde najdete mnoho možností, jak prožít nezapomenutelnou dovolenou.   V dávných dobách se jednalo o věhlasný antický přístav nacházející se na jihu Turecka. Dnes se jedná o letovisko, kde najdete moderní architekturu vedle dávných pamětihodností. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších tureckých destinací. Rekreanty sem lákají nádherné pláže […]

  • Egypt 9

   Cesme

   Cesme – oblast s termálními prameny, hezký pobřežím i možností lodního výletu. Oblast Cesme leží v západním Turecku, kde se střetává Egejské a Středozemní moře. Nachází se zde více než dvacet písečných pláží, které omývá tyrkysová voda. V okolí rostou eukalypty a fíkovníky. Město je spojeno s Izmirem moderní dálnicí, a tak můžete pohodlně cestovat […]

  • Egypt 9

   Bodrum

   Bodrum – klidná oblast, kde najdete veškerý komfort, pěkné pláže i různé historické zajímavosti.   Tato lokalita se nachází na Bodrumském poloostrově. Od oblastí Antalya a Alanya Bodrum odlišuje, že ho neomývá Středozemní, nýbrž Egejské moře. Přístav má poklidnou atmosféru a zdvihají se nad ním impozantní hory s hradem. Klid i záruka luxusu sem lákají zámožnou klientelu. Nachází […]

  Koupání

  Turecko 10

  Turecké pláže jsou především písčité, ale výjimečně narazíte i na kamenité. Jsou rovné a do moře se svažují postupně. Voda je azurově čistá a vlny jsou vhodné pro různé vodní sporty. Potkáte zde mnoho pirátských korábů a můžete se zaposlouchat do turecké hudby místních obyvatel.

  Volný čas

  Turecko 4

  Volný čas můžete v Turecku trávit koupáním a odpočinkem na písečných plážích. Chcete-li přitom poznat místní kulturu a historické zajímavosti, určitě doporučujeme vydat se na nějaký výlet do vnitrozemí. Skvělým zpestřením může být lodní výlet. Můžete si pochutnávat na místních zákuscích ve zdejších kavárnách nebo jít nakupovat suvenýry na tržiště. Vydat se dá také do tkalcovské dílny, na vodopády Tortum nebo místních klášterů.

  Spropitné

  Místní občané, kteří pracují ve službách, považují spropitné za významný druh příjmu. Přijímány jsou jakékoli druhy měny, hlavně dolary, eura a libry. V restauracích se běžně dává 10% navíc z útraty. Hoteloví poslíčci dostávají 1 USD za každé odnesené zavazadlo a pokojské 1 USD za den. Spropitné se dává i recepčním, průvodcům, řidičům autobusů a taxikářům.

  Výlety

  Turecko 7 - Bodrum

  Vydat se můžete do historického centra Antalye a navštívit vodopád Karpuzkaldiran. Jiný den se dá vypravit do Perge, které osídlili Chetité před třemi a půl tisíci let. Najdete zde monumentální fontánu, antický stadion i akropoli. Dobrodružnější povahy mohou vyrazit na rafting do bílých peřejí řeky Kopulu Kanyon. Také se můžete účastnit Tureckého večera, kde poznáte místní zvyky a seldžusko-osmanské tradice, podíváte se na břišní tanečnice či harémovou show. Spatřit můžete také Balvníkový hrad, který je tvořen z vápencových usazenin. Chcete-li si odpočinout, ideální je zajít do termálních pramenů. Za návštěvu stojí také kaňon Sapader. Také můžete objevit krásy osmého divu světa v Kappadokii.

  Stravování

  Turecko 2

  Turecká kuchyně je velmi pestrá. Velký důraz je kladen především na snídani, kde nechybí sýr, vajíčka, zelenina, marmelády, sucuk (kořeněná turecká klobása) a dále simit (chléb se sezamovými semínky). Setkáte se zde s pilavem, neboli s jídlem, jehož základ tvoří smažená rýže nebo pšenice, která je vařena v kořeněném vývaru a obsahuje maso, ovoce, zeleninu a různé druhy koření. Dalším populárním pokrmem je kebab, kdy se marinované maso opéká na svislé tyči a okrajuje se. Ochutnat můžete také Köfte čili kuličky z mletého masa smíchané s cibulí a kořením. Často se pije silný černý čaj, který se podává ve sklenicích s tvarem tulipánu (odtud tato květina totiž pochází). Oblíbené jsou také bylinkové čaje. Setkáte se zde taktéž s chladným jogurtovým nápojem ayran. Hodně se pijí ovocné osvěžující šťávy. Nesmíme zapomenout také na slavnou tureckou kávu.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Cestovat do Turecka můžete pouze s cestovním pasem, který platí ještě 3 měsíce po odjezdu ze země. Nepřesáhne-li váš pobyt 90 dní, není nutné žádat o vydání víza. Pokud ano, můžete si ho sjednat přímo v Turecku.

  Měna

  V Turecku je oficiální měnou turecká lira, která se dělí na 100 kurošů. 1 TRY rovná se 10,2 Kč. Doporučuje se směnit pouze tolik, kolik utratíte, jelikož se v České republice a ostatních evropských zemích nedá turecká lira zpětně vyměnit. Do zálohy si s sebou můžete vzít eura či americké dolary, které se dají směnit na místě.

  Zdravotní péče

  Mezi Českou republikou a Tureckem existuje smlouva o vzájemném poskytnutí zdravotní péče, při které je ošetření proplaceno po návratu do České republiky. Dohoda však vyžaduje spoluúčast, a proto se doporučuje před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Soukromá i státní zařízení zde odpovídají evropské úrovni.

  Očkování

  Při cestě do Turecka se doporučuje nechat se očkovat proti žloutence typu A a B. Zároveň je určitě dobré překontrolovat očkování proti tetanu.

  Užitečné rady

  Elektrické napětí v Turecku je stejné jako v České republice 220 V/50 Hz, a tak není nutné brát si s sebou adaptér. Časový posun je o jednu hodinu dopředu. Mezinárodní telefonní předvolba je +90.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie155
  Hasiči110
  Ambulance112

  Informace o Turecku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRAnkara - Turecko
  Adresa:Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., 06700 Ankara
  Tel.+90312/405 61 39
  Nouzová linka:+90532/375 13 87
  Email:ankara@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  2 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře