Tunisko

Tento severoafrický stát, který leží pouze 150 km od Sicílie, obklopuje z jedné strany Středozemní moře a z té druhé masiv Dorsale. Tímto státem protéká jediná stálá řeka Medžerda a většinu území pokrývá poušť a neúrodné stepi, které přecházejí v solná jezera. Jedná se o exotickou lokalitu, která je dostupná za vyhovující cenu a zároveň leží v přijatelné vzdálenosti, tj. přibližně 2 a půl hodiny od Prahy. Ačkoli se jedná o arabskou zemi, je bezpečná.

Počasí a turistické sezóny

Aktualní počasí
0C

Průměrná teplota se v létě pohybuje kolem 30 °C a v zimě 12 °C. Podél pobřeží panuje středomořské podnebí, pro které je typické teplé léto bez dešťových srážek a mírná zima, která bývá charakteristická větrem a oblačností. Ovšem jižní regiony země, které se nacházejí blízko Sahary, mají počasí kontinentálního typu. Výhodou této destinace je, že se téměř celoročně setkáte se slunečním svitem a nikdy vás nepotká chlad pod 10 °C. Nejlepší je Tunisko navštívit v hlavní sezóně, která trvá od května do října.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Mahdia

   Původní přístav, který je vyhlášený i nádhernými plážemi, podél nichž se nacházejí luxusních hotely. Milovníky antické kultury jistě nadchne místní muzeum.   Jedná se o oblíbené město, jež se nachází v Sahelu (historická arabská oblast) na jih od Monastiru. U pobřeží stojí nespočet luxusních hotelů, které poskytují veškerý turistický servis. Moře je průzračně čisté. Můžete […]

  • Egypt 9

   Monastir

   Monastir se nachází v blízkosti letiště a je tím pravým místem pro klidnou a zajímavou dovolenou. Město v centrální části Tuniska, které je turisticky vyhledávané, avšak proti Soussu podstatně menší. Mezi místní zajímavosti určitě patří Ribat neboli klášter přibližně z 9. století, který byl postaven na obranu proti Křižákům. Vedle něj si můžete prohlédnout Velkou mešitu. Monastir je […]

  • Egypt 9

   Sousse

   Sousse je ideální místo pro dovolenou, kde máte vše jako na dlani. Překrásné moře, město bohaté na zábavu i nespočet historických zajímavostí.  Pokud navštívíte Sousse neboli třetí největší město Tuniska, určitě strávíte pravou arabskou dovolenou se vším, co od ní očekáváte. Je to místo plné luxusních hotelů, soukromých pláží se slaměnými slunečníky a nádherně čistým mořem, […]

  • Egypt 9

   Djerba

   Ostrov Djerba vás nadchne krásnými plážemi a bohatou kulturou. Zároveň můžete podniknout lodní výlet k břehům Afriky.  Na Djerbu většina turistů míří za přenádhernými plážemi. Na ostrově se mísí arabská a africká kultura a je bájným místem, kde přistál Oddyseus. Čeká na vás mnoho unikátních zajímavostí. Můžete si vychutnat oběd v pouštní oáze K sar Ghilène, navštívit […]

  • Egypt 9

   Hammamet

   Hammamet patří mezi nevyhledávanější turistické lokality. Můžete objevovat místní rozmanitou kulturu nebo si užívat odpočinek na dlouhých písčitých plážích. Hammamet je neoblíbenějším letoviskem v Tunisku, kolem něhož se rozkládá krásná dlouhá pláž, kterou lemují luxusní hotely. Je schopné pojmout až 60 000 turistů, přesto město nepůsobí přeplněně. Pláže jsou otočené k jihu a čisté. U jachtového kotviště se nachází největší […]

  Fakultativní výlety

  Tunis

  V Tunisu najdete staré město, středověké čtvrtě, muzeum Bardo nebo například bulvár Habiba Bourguiby. Turisticky velmi zajímavé je Kartágo, které se nachází na severním předměstí Tunisu a bylo založeno Féničany. Jedná se o pozůstatky antického města, které jsou obklopené eukalyptovými, pepřovníkovými a cypřišovými zahradami. Nejzajímavější jsou Antoniovy lázně nebo chrám sv. Cypriána. Více o historii se můžete dozvědět v muzeu. Ve vesnici Sidi Bou Said uvidíte malebné modrobílé domky. Toto místo je považováno za nejhezčí v Tunisku. Leží poměrně vysoko, a tak se zde nachází mnoho krásných výhledů. Zároveň je toto místo slavné, protože se zde natáčel celosvětově známý francouzský film Angelika a vy přesně můžete vidět, na jakých místech. Menší letovisko Borj Cedria vás nadchne krásnými plážemi a lesoparkem. Určitě stojí za to podniknout výlet do Hammametu či do Nabeul, které je centrem hrnčířství již od doby Římanů. V El Jem uvidíte překrásné koloseum, které bylo postaveno kolem r. 230 n.l. Zároveň se jedná o třetí největší koloseum na světě hned po římském a neapolském. 

  Stravování

  Tunisko 11

  Určitě je důležité vědět, že místní voda není pitná, a proto se doporučuje konzumovat výhradně vodu balenou a kontrolovat neporušenost uzávěru. Místní pokrmy vznikly kombinací mezi evropskou kuchyní a orientální tradicí a jsou velmi rozmanité. Jejich základem je jehněčí maso, olej, koření a rajčata. Můžete vyzkoušet speciality z nudlí nebo brik, který se připravuje z mletého jehněčího masa, vajec v pečivu a zeleniny. Naopak Mechouia je salát z tuňáka, vajec, rajčat a paprik. Když si dáte Merguez, ochutnáte pikantní malé klobásy. Velmi často se setkáte s kuskusem na nejrůznější způsoby. Sladkou tečkou vašeho menu může být baklava neboli medový dezert. Vzhledem k muslimské víře se zde nekonzumuje vepřové maso ani alkohol. Pokud do Tuniska cestujete v době ramadánu, mějte na paměti, že je vhodné respektovat půst věřících a nestravovat se přímo na ulicích nebo ve veřejných prostorech. 

  Koupání

  Tunisko 8

  Pláže v Tunisku jsou písčité a najdete je po celém pobřeží. Moře je čisté a teplé, v září a říjnu bývají problémem chaluhy, avšak personál hotelu zpravidla pláže udržuje v čistotě. Hotely jsou často tak blízko moře, že z něj vyjdete přímo na pláž. U převážné většiny hotelů najdete také venkovní bazén. Hotelová lehátka mají slaměný slunečník a jsou hostům k dispozici zdarma. U hotelů vyšší třídy se můžete také občerstvit v tzv. poolbarech neboli barech, které jsou součástí bazénu, a tak si můžete připlavat pro chladný nápoj.  

  Volný čas

  Tunisko 9

  Tunisko je ideální destinací pro koupání, jelikož zde najdete mnoho nádherných písečných pláží. Můžete se projet na koních nebo na velbloudech do pouště, vyzkoušet si vodní sporty nebo například let padákem. Budete-li chtít nakupovat, levně se dá pořídit textil, kožené výrobky, koření, šperky, keramika, perské koberce nebo šachy z olivového dřeva. Dražší věci (např. zlato) je dobré nakupovat pouze v kamenných obchodech a zkontrolovat si punc pro pravost. Často také narazíte na stánky s hennou, kde si můžete pořídit nepravé tetování. 

  Spropitné

  Spropitné je v Tuniské republice naprosto běžnou záležitostí. Svezete-li se v místním taxi, je vhodné nechat menší spropitné ve výši asi 10% z placené ceny. Řidičům autobusů se dává zpravidla jeden dinár. V některých restauracích a kavárnách najdete na stole misky či podšálky, které jsou přímo určené pro spropitné, tzv. bakšiš. Nejsou-li tam, očekává se, že dáte spropitné přímo číšníkům. Za úklid na pokoji stačí mince položit na noční stolek nebo na umyvadlo.

   

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Není nutné podávat žádost o vízum, které umožní vstup, a to v případě, že se jedná o organizovanou turistiku. Pokud však cestujete individuálně, vízum je potřeba. Vydává ho Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze. Důležité je určitě vědět, že i dítě mladší deset let musí mít vlastní platný cestovní pas.

  Měna

  V Tunisku se platí tuniským Dinárem (TND), který je též někdy označován jako Denár. Jeho hodnota se pohybuje přibližně kolem 15 Kč. Dělí se na tisíc milimů. Poměrně problematická je zpětná směna TND, a proto se doporučuje proměnit pouze tolik měny, kolik skutečně utratíte.

  Zdravotní péče

  Existuje dohoda mezi Českou a Tuniskou republikou o poskytnutí zdravotní péče. Ovšem nikoli bezplatně, a z tohoto důvodu je nezbytné před cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Státní zdravotnictví vykazuje vysokou úroveň, přičemž soukromé kliniky jsou považovány ještě za ještě lepší s vynikající odbornou péčí.

  Očkování

  Není povinné žádné očkování, přesto se doporučuje vakcína proti hepatitidě A a B

  Užitečné rady

  V Tunisku byl zrušen letní čas. Půjčení auta stojí přibližně 40 – 80 TND na jeden den. Můžete také využít dopravu místním louage, což je vozidlo, které kombinuje taxi a autobus. Jeho trasa je pravidelná, ale odjíždí až ve chvíli, kdy se naplní. Volání z hotelu je většinou drahé, ale dá se spojit z budov Taxiphone nebo International phone. Telefonní předvolba do České republiky je 00420. Je zakázáno vyvážet faunu a flóru. Veřejný internet je dostupný pod logem „Publinet“ a využívají ho i místní občané. Zásuvky jsou stejné jako v Evropě o napětí 220 nebo 230 voltů. Animátoři většinou nerozumí česky a tak je dobré se na to předem informovat.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie197
  Hasiči198
  Ambulance190

  Informace o Tunisku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRTunisko
  Adresa98, rue de Palestine, BP 53, Tunis - Belvédere 1002
  Tel.00216-71781916
  00216-71780456
  Fax.00216-71793228
  Email:tunis@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  1 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře