Španělsko

Španělsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově a jedná se o čtvrtou největší zemi Evropy. Součástí Španělska jsou také Ceuta a Melilia v severní Africe, dále Baleárské a Kanárské ostrovy. Na severu země se nacházejí Pyreneje a na jihu Gibraltarský průliv, který odděluje Evropu od Afriky, která je vzdálená čtrnáct kilometrů. Španělsko omývá Středozemní moře a Atlantský oceán. Krajina je velmi rozmanitá, jelikož se zde nacházejí hory, stepi, pouště, polopouště i mokřiny s bohatou vegetací. Turisty láká malebnými zátokami, slunečným počasím, výtečnou kuchyní i historickými zajímavostmi. Po zajímavých výletech či celodenním koupání a opalování si můžete dopřát odpočinek u pobřeží a popíjet přitom Sangrii.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C
Empty section. Edit page to add content here.
Empty section. Edit page to add content here.

Podnebí ve vnitrozemí je kontinentální a rozdíly mezi dnem a nocí jsou poměrně velké. Východní a jižní pobřeží vás přivítá středomořským klimatem s teplotami od 23 do 35°C. V zimě teploty padají k 10 až 15°C. Na jihu padne minimum srážek, ale na severu prší poměrně často.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Kanárské ostrovy

   Kanárské ostrovy – sedm ostrovů plných luxusních hotelů, které jsou obklopeny nádhernou přírodou. Kanárské ostrovy tvoří spolu s Ibizou a Mallorcou součást Baleárského souostroví. Když je u nás zima, zde se teploty pohybují kolem 20 °C. Tuto oblast můžete navštívit celoročně. Pokud nemáte v oblibě přeplněné resorty a chcete poznat vesnický život v přírodě, stačí se ubytovat mimo […]

  • Egypt 9

   Mallorca

   Mallorca – nejnavštěvovanější ostrov ve Středozemím moři, kde si každý najde to své. Jedná se o největší z Baleárských ostrovů. V hlavním městě Palmě najdete katedrálu La Sea, gotický hrad i arabské lázně. Městečko Deia si zase oblíbili umělci. V Andratx najdete nespočet starých kostelů a v Alcudii zase římské hradby. Klášter ve Valldemose je proslulý tím, že tam […]

  • Egypt 9

   Ibiza

   Ibiza – ostrov vyhlášený nekončící zábavou, národními parky i zajímavými historickými památkami Chcete-li si užít dovolenou na exotickém ostrově, Ibiza pro vás bude tou správnou volbou. Tato žádaná rekreační oblast vám umožní poznat Coral Beach nebo Fiesta Don Carlos. Je pověstná krásnou přírodou a nekončícími nočními večírky především v okolí hlavního města Ibiza a města Sant Antoni, […]

  • Egypt 9

   Katalánsko

   Katalánsko – oblast, jejímž centrem je Barcelona a která je od ostatních španělských částí odlišná tím, že má vlastní kulturní specifika.   Centrem Katalánska je Barcelona, která leží u pobřeží Středozemního moře. Obecně se proslýchá, že Katalánsko je kraj plný možností. Čekají na vás nejen krásné písčité pláže, ale také nespočet unikátních historických památek. Můžete […]

  • Egypt 9

   Andalusie

   Andalusie – největší a nejrozmanitější oblast, kde najdete hory, vegetaci i pouště a dávné maorské památky. Největší oblast, která svou rozlohou odpovídá velikosti Portugalska, nabízí nespočet letovisek, ve kterých můžete pobývat. Geograficky je oblast velmi pestrá. Začíná u Středozemního moře, končí u Atlantického oceánu a nachází se zde pohoří Sierra Morena, polopouště v Almérii i […]

  • Egypt 9

   Costa Brava

   Costa Brava – jedna z nejkrásnějších a nejoblíbenějších riviér, kde se můžete potápět v okolních útesech Jedná se o dvě stě kilometrů dlouhou riviéru, která se vine od Katalánska k hranici s Francií. Kolem dlouhých písčitých pláží jsou korálové útesy, které nadchnou všechny příznivce podmořského života. Můžete zde provozovat také všechny druhy vodních sportů. Přístavní […]

  Koupání

  Španělsko 5

  Najdete zde dlouhé písčité či kamínkové pláže, na nichž se nacházejí slunečníky a lehátka, za která se většinou platí. Také je dobré vědět, že hotelové pláže jsou přístupné pouze hotelovým hostům a nikoli veřejnosti. Je-li pro vás důležitá vzdálenost od moře, je dobré počítat s odlivem a také s tím, že vody jsou pak o něco hlubší.

  Stravování

  Spanelsko_jidlo

  Stravování ve Španělsku je rozmanité, jelikož se setkáte s katalánskou, baskickou, galicijskou, andaluskou kuchyní a mnohými dalšími. Platí, že je bohatá na zeleninu, omáčky i ryby. Ve vnitrozemí se často maso opéká na rožni. Hodně se používá olivový olej. Populární jsou rajčata a brambory. Tzv. puchero, kdy se vše vaří v jednom hrnci, je velmi oblíbený pokrm. Tato kuchyně je bohatá také na různá koření, která zvýrazňují chuť jídla a dodávají mu nádech exotiky.

  Spropitné

  Ve Španělsku se nechává menší spropitné než u nás, a to přibližně 5 % z placené ceny. Drobné navíc se běžně dávají i pokojským, řidičům autobusů nebo recepčním.

  Výlety

  Spanelsko_San_Sebastian

  Můžete se vypravit na celodenní výlet do Granady na palác Carlose V. a do zahrad Generalife. Za návštěvu jistě také stojí vysokohorský klášter Montserrat, který byl postavený před více než 1100 lety, kam se dá vyjet lanovkou. Zde můžete v bazilice spatřit i světoznámou Černou madonu, která je patronkou Katalánska. Barcelona má nespočet architektonických skvostů, mezi které patří Gaudího stavby, Sagrada Familia, gotická katedrála či budova parlamentu. Také se zde nacházejí největší mořská akvária v Evropě. Můžete si vyzkoušet plavbu ponorkou a pozorovat podmořský život. Také se dá plavit na plachetnici nebo katamaránu do zajímavých míst na okolních ostrovech. Na ostrově La Gomera pak objevíte dům Kryštofa Kolumbuse. Pokud se vypravíte do města Sevilla, uvidíte Maurský palác Alcázar, Zlatou věž, katedrálu La Giralda i náměstí Plaza de Espaňa. Doporučujeme také výlet do Madridu, kde se nachází nespočet muzeí, zahrad a můžete zajít na koridu nebo na fotbalový zápas.

  Volný čas

  Španělsko 13 - Ibiza

  Volný čas můžete trávit koupání a opalováním na písčitých plážích nebo poznáváním zajímavých historických památek, kterých je ve Španělsku nespočet. Na své si přijdou milovníci vysokohorské turistiky, národních parků i umění. K tomu na vás čeká pestrý noční život. Nadchnou vás obrazy Dalího i památky kulturního dědictví.

  Cestovní doklady

  Pro cestu do Španělska stačí cestovní pas či občanský průkaz. Je však potřeba zkontrolovat platnost tak, aby nekončila v průběhu pobytu. Dítě by mělo mít samostatný cestovní doklad.

  Měna

  Ve Španělsku je oficiálním platidlem euro. Lze platit mezinárodními platebními kartami a přijímají se bez problémů také cestovní šeky.  

  Zdravotní péče

  Důležité je mít s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na základě něho vám bude ve Španělsku poskytnuto zdravotní ošetření. Za léky je potřeba uhradit spoluúčast ve výši 40%, což platí i pro španělské občany s výjimkou důchodců, avšak lékařské ošetření bude plně hrazeno. Péče zubního lékaře je však hrazena pacientem. Určitě se doporučuje uzavřít kvalitní cestovní pojištění.

  Očkování

  Před cestou do Španělska se doporučuje prověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám.

  Užitečné rady

  Elektrické napětí odpovídá evropské normě, tedy 220 V. V některých starších hotelech se však můžete ještě setkat se starším typem zásuvek. Avšak to lze vyřešit adaptérem, který je možné si bez potíží zakoupit v místních obchodech. Mezinárodní telefonní předvolba do Španělska je +34. Z hlediska časového posunu je dobré vědět, že na pevnině a na Baleárských ostrovech platí středoevropský čas. Pokud se chystáte na Kanárské ostrovy, tam je o hodinu méně. Je vhodné také počítat s delší pauzou přes poledne, jelikož se zde dodržuje siesta. Avšak obchody jsou otevřeny dlouho do noci. Internetové kavárny bývají běžně dostupné veřejnosti. Pošta jde do České republiky přibližně jeden týden.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie / Hasiči / Ambulance112

  Informace o Španělsku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRMadrid - Španělsko
  AdresaAvda. Pío XII, 22–24, 28016 Madrid
  Tel+34 913 531 880
  Fax+34 913 531 885
  E-mailmadrid@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře