Portugalsko

Tato destinace se nachází na západě Pyrenejského poloostrova a omývá ji Atlantský oceán. Náleží k ní ještě ostrov Madeira a souostroví Azory. Dějiny má delší než tři tisíce let a obývalo ji mnoho starověkých civilizací – Féničané, Kartáginci, Keltové, Řekové i Arabové. Na severu, východě a ve středu jsou hory. Jih tvoří pahorkatina Alentejo. Západ Portugalska vytváří nížiny a pobřeží je skalnaté. Najdete zde milionové metropole, ale také malebná městečka, která si uchovávají rustikální ráz. Toho místo je vhodné pro všechny, kteří mají rádi divokou přírodu, historické památky i odpočinek u moře. Malebné zátoky a rybářské vesničky vám nabídnou nezapomenutelnou atmosféru za zvuků fada. Území je velmi rozmanité, a tak si můžete najít kout, který vám vyhovuje.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Pobýváte-li na severu Portugalska, klima je zde převážně oceánské. Pro jižní oblasti je naopak typické, že zde panuje středomořské podnebí. Počasí je celoročně mírné. V létě se teploty pohybují kolem 30°C a v zimě neklesají pod 12°C. Jižní pobřeží bývají teplejší než ta severní. Ve vnitrozemí se v zimním období můžete setkat se sněhem.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Cascais

   Cascais – menší přístavní městečko, kde  si můžete udělat výlet na plachetnici nebo objevovat místní zajímavosti.   Toto městečko najdete v zálivu řeky Tejo a je oblíbenou lokalitou zámožných rodin. Jelikož se jedná zároveň o přístav, můžete si udělat lodní výlet. V zátoce se pohupuje mnoho plachetnic a regat. Najdete zde dostatek módních obchodů, restaurací, kaváren […]

  • Egypt 9

   Estoril

   Estoril – letovisko, které najdete nedaleko Lisabonu, které je plné noblesních hotelů a turistických možností.   Toto pobřeží najdete 25 kilometrů od Lisabonu a k dispozici máte veškerou občanskou vybavenost. Jelikož toto letovisko leží v Lisabonském zálivu, vlny i povětrnostní podmínky jsou zde přiměřené a vhodné pro všechny, kteří začínají se surfingem. Oceán i pláže […]

  • Egypt 9

   Azorské ostrovy

   Azorské ostrovy – panenské souostroví, které vás očaruje nádhernou přírodou, útulnými plážemi i minerálními prameny.   Jedná se o souostroví sopečného původu, které leží v Atlantském oceánu přibližně 1500 kilometrů od pobřeží Portugalska. Panuje zde subtropické podnebí a často vane vítr. Pobřeží se sváží strmě a vyskytují se zde velké vlny. Relaxovat můžete v minerálních […]

  • Egypt 9

   Alentejo

   Alentejo – oblast, která vyniká především přírodními krásami, útulnými pobřežními vesnicemi a malými malebnými plážemi.   Tato druhá nejjižnější provincie zabírá třetinu Portugalska. Najdete zde suchá údolí plná eukalyptů či korkových dubů, které jsou ideální na dlouhé procházky. Zajít můžete také do přírodní rezervace. Mys Cabo de Sines prý patří k nejkrásnějším portugalským mysům. U […]

  • Egypt 9

   Albufeira

   Albufeira – menší letovisko v provincii Algarve vhodné pro všechny, kteří chtějí ideální podmínky pro koupání, bohatou historii, kulturu a dostatek zábavy. Jedná se o jedno z nejznámějších rekreačních středisek na pobřeží nejjižnější provincie Algarve. Najdete zde nádherné pláže, průzračné moře i historické centrum města, které bylo založeno před více než dvěma tisíci lety. Místní […]

  Koupání

  Výlety

  Portugalsko_koupani
  Portugalsko_vylety

  V Portugalsku se nachází více než devět set šedesát pět kilometrů pláží, které jsou velmi rozmanité. Nejhezčí pobřeží najdete v okolí Algarve a také Lisabonu. Počasí přeje windsurfingu i jiným vodním sportům, které jsou závislé na povětrnostních podmínkách. Pláže Pyrenejského ostrova občas lemují pískovcové útesy.

  Můžete pobývat v národních parcích Montesinho a Peneda Geres. V Portugalsku je velmi populární fotbal, a tak si jeho příznivci mohou pobyt zpestřit sportovním zážitkem. Vzhledem k tomu, že Portugalsko není nikterak rozlehlé, můžete jej celé procestovat autobusem či vlakem. Mezi nejvýznamnější památky patří kláštery Batalha, Alcobaca a Tomar. Pobyt si můžete zpestřit i výletem na blízké Azorské ostrovy.

  Volný čas

  Stravování

  Portugalsko_volny_cas
  Portugalsko_stravovani

  Volný čas můžete trávit v golfovém rezortu nebo vysokohorskou turistikou v pohoří Serra da Estrela a užívat si přitom úchvatných výhledů. Tato oblast je bohatá na historické památky i kulturní akce. Největší turistické lákadlo však představují nádherné pláže a průzračné moře.

  Spropitné

  Obvykle se dává spropitné ve výši 10% z placené částky. V restauracích, kde není zahrnuto obslužné, je vhodné zaplatit kuvert.

  Obecně platí, že portugalská kuchyně je chutná a rozmanitá, což je způsobeno především velkým počtem přistěhovalců. Tradičním jídlem je polévka z korýšů servírovaná s vínem. Mnoho pokrmů se připravuje z ryb a darů moře. Populární je zde také kapustová polévka, grilované sardinky či uzený mečoun. Setkáte se s klobásami nejrozmanitějších chutí a s kvalitními sýry z kozího mléka. Za ochutnání jistě stojí sladký koláč Pao-de-Ló. V Portugalsku jsou populární též vína, která se proslavila po celém světě. Nachází se zde čtyřicet sedm vinařských oblastí a každá produkuje vlastní značky.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Občan České republiky může cestovat do Portugalska na základě platného cestovního pasu či občanského průkazu. Avšak nedoporučuje se odjet s občanským průkazem, který má oddělený roh. Doklady by měly být platné po celou dobu pobytu.

  Měna

  Jelikož je Portugalsko členem Evropské unie, oficiálním platidlem je euro. Bankovní transakce lze provádět mezinárodními platebními kartami EuroCard, MasterdCard, Visa, American Expres, Diners Club či EC-Eurocheque. Taktéž máte k dispozici mezinárodní síť bankomatů Multibanco (MB) dostupných 24 hodin denně.

  Zdravotní péče

  Díky průkazu Evropského zdravotního pojištění máte nárok na poskytnutou zdravotní péči ve stejné míře jako občané Portugalska. Zdravotnická zařízení jsou soukromá a státní, přičemž lepší a dražší péči najdete na privátních klinikách. Platit se dá šekem, kreditní kartou i hotově. Před cestou se doporučuje uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

  Očkování

  Před odjezdem do Portugalska není povinná žádná speciální prevence, avšak je vhodné ověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám.

  Užitečné rady

  Elektrické napětí v Portugalsku odpovídá českým standardům. Z hlediska časového posunu je oproti České republice o jednu hodinu méně. Mezinárodní telefonní předvolba je +351.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie132
  Hasiči131
  Ambulance130

  Informace o Portugalsku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Velvyslanectví ČRLisabon - Portugalsko
  Adresa:Rua Pêro de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
  Tel.+351-213010487
  Fax.+351-213010629
  E-mail:lisbon@embassy.mzv.cz
  URLhttp://www.mzv.cz/lisbon/

  Fotogalerie


  1 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře