Mexiko

Mexiko je nejvýznamnější stát, který geopoliticky náleží k Severní nebo Střední Americe, a omývá ho Mexický záliv, Tichý oceán a Karibské moře. Tato země má více než 6000 let dlouhou historií a ukrývá nespočet starodávných skvostů. Najdete zde dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře a celoročně teplé počasí. Můžete se vydat po stopách mayské a aztécké civilizace. Přitom objevíte jedny z největších starověkých pyramid v Americe.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Průměrné roční teploty dosahují 25°C až 27°C. V období od června do října se vyskytují silné přívalové deště. Výhodou je, že i když teploty ve vnitrozemí klesají, v přímořských letoviscích je celoročně teplé počasí. Acapulco a Yucatán představují velmi teplé oblasti především v letních měsících. Avšak hezkého počasí se dočkáte i v jinou roční dobu. Od dubna do října se s hezkým počasím setkáte také v Cancúnu, na Mayské riviéře nebo v Playa del Carmen. I v zimě si však můžete na pláži užívat tepla a exotických koktejlů.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Puerto Vallarta

   Letovisko s výbornými podmínkami pro koupání a také s širokým výběrem hotelů, obchodů a služeb. Město, které leží na v západní části Mexika, představuje populární turistickou destinaci u pobřeží Tichého oceánu. Dlouhá písečná pláž Banderas Bay poskytuje výborné podmínky pro koupání a odpočinek. Infrastruktura je na velmi vysoké úrovni, jelikož zde najdete skvělé restaurace, hotelovou […]

  • Egypt 9

   Acapulco

   Nejvyhledávanější mexické letovisko, které vás nadchne překrásnými plážemi s bílým pískem, bohatým nočním životem a nejluxusnějšími hotely. Toto rekreační středisko se nachází přibližně 380 kilometrů na jih od hlavního města Mexico City. Jedná se o nejrušnější letovisko na pobřeží Tichého oceánu. Nabízí bohatý noční život, nespočet druhů zábavy i prvotřídních restaurací. Můžete navštívit staré centrum, […]

  • Egypt 9

   Riviera Maya

   Lokalita, která je vzdálena 30 – 80 kilometrů od letiště. Nachází se zde centrum Playa del Carmen. Můžete navštívit Tulúm a ostrov Conzumel, který je považován za třetí nejlepší potápěčskou lokalitu na světě, a tudíž je vhodný i pro šnorchlování. Dovolenou si můžete zpestřit návštěvou tématického parku Xcaret.  Nachází se přibližně 50 kilometrů od letiště a […]

  • Egypt 9

   Cancún

   Luxusní turistická oblast, která má vlastní mezinárodní letiště, a tudíž není nutné nikam se dlouho přepravovat Překrásné pláže s pozvolným vstupem do moře jsou obklopené korálovými útesy.  Nedaleko se nachází mayské město Chichén Itzá. Původně rybářská vesnice na poloostrově Yucatán, která se postupem času stala luxusním turistickým letoviskem. S pevninou byl spojen dvěma mosty. Na […]

  Volný čas

  Mexiko cenote Ik Kil

  Mexiko je rozmanitá země, a tudíž nabízí nespočet možností, jak strávit volný čas. Díky teplému počasí a moři jsou zde ideální podmínky pro relaxaci u pobřeží. Vyznavači vysokohorské turistiky si přijdou na své při objevování Kordiller. Velkým dobrodružstvím je potápění v mexických cenotech.

  Stravování

  Mexiko jidlo

  Mexická kuchyně je považována za zdravou až dietní, jelikož jejím základem je zelenina a luštěniny. Je aromatická a pikantní. Typické jsou tortilly neboli kukuřičné nekynuté placky, které se podávají na různé způsoby. Tradičním pečivem je Tacos, jejichž tvar se podobá mušlím. Před jídlem se podávají kukuřičné chipsy nachos. Maso lze na jídelníčku najít jenom zřídka. K tradičním nealkoholickým nápojům patří atole neboli nápoj připravený z rozvařené kukuřičné hmoty a vody, který bývá často doplněn ovocnou příchutí. Oblíbená je také horká čokoláda nebo káva ochucená strouhanou vanilkou, chilli, medem či novým kořením. Mezi proslulý alkoholický nápoj patří Tequila destilovaná z agáve, která se pije se solí a citrónovou šťávou.

  Spropitné

  Spropitné se pohybuje ve výši 10-15% a představuje důležitý příjem místních obyvatel. Pokojským se zpravidla dává 10 USD za pobyt, průvodcům 2 USD a řidičům autobusu 1 USD. Za normu se považuje, že drobné služby provází záloha, která se nepožaduje zpět. Nosiči na letišti a v hotelech očekávají 20 pesos za každé zavazadlo. Platí, že se spropitné odráží na úrovni poskytnutých služeb.

  Výlety

  Mexiko Chichen Itza

  Můžete podniknout výlet ke zříceninám Mayského města v Chichén Itzá, které byly zařazeny na seznam novodobých divů světa. K vidění jsou mayské studny, Chrám válečníků, observatoř, Plošina Venuše, hřiště na pelotu čili mayskou hru k uctění slunce, či také proslulá Kukulkánova pyramida. Další pohled do historie staré mayské civilizace poskytne návštěva Tulúm neboli starého Mayského sídla na pobřeží. Město Cobá naopak objevíte u lagun a jeho ruiny jsou rozmístěné v okolní džungli. V eko-archeologickém parku Xcaret najdete více než 40 atrakcí od pavilonu motýlů, akvária s korálovým útesem, repliky mayské vesnice, muzea mexického umění až k plážím a bazénům. Za příplatek prožijete plavání s delfíny či žraloky. Večer začíná jedno z nejuznávanějších folklorních představení na světě. Můžete podniknout výlet do Izamal, které je nazývané také městem tří kultur, a přitom se podívat do Méridy, hlavního města Yucatánu. Cestou spatříte cenote čili jeskynní studně. Zajímavá pro vás bude též archeologická zóna Uxmal, kde najdete jedny z nejmajestátnějších ruin mayské kultury. Známá je také Kouzelníkova pyramida nebo guvernérský palác. V archeologické zóně Edzná zase spatříte Velkou akropoli a tzv. Budovy pěti pater, Chrámu masek a opět hřiště na pelotu. Historické město Campeche bylo založeno již v roce 154 a stalo se významným přístavem, který často napadali piráti. Určitě si nenechte ujít město Teotihuacan, kde se nachází jedny z největších pyramid na Americkém kontinentu, čtyřvrstvá pyramida Slunce a také pyramida Měsíce.

  Koupání

  Mexiko Cozumel

  V turistických střediscích jsou pláže udržované a písčité. Vstup do moře je zpravidla pozvolný. Nedoporučuje se plavat daleko od pobřeží, jelikož se zde vyskytují silné podmořské proudy. V období od června do října je díky prudkým dešťům moře často rozbouřené a také bývá znečišťováno naplaveninami z přilehlých kopců.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Je potřeba mít platný cestovní pas alespoň šest měsíců po návratu. Vstupní vízum není požadováno, pokud délka pobytu nepřekročí 90 dní. Po příletu je potřeba vyplnit tzv. hraniční průvodku. Při pasové kontrole je odebrán díl “příjezd“ a při odletu část “odjezd“. 

  Měna

  Měnou v Mexiku je Mexické nové peso (MXN), které se dělí na 100 centavů. V přepočtu je 1 Kč 1,55 MXN. Bankomaty jsou dobře dostupné. Nejlépe směnitelné jsou dolary. Jsou akceptovány všechny druhy mezinárodních platebních karet.

  Zdravotní péče

  Lékařské ošetření najdete po celém Mexiku, liší se však kvalita poskytnuté péče. Soukromé kliniky mají vysokou úroveň, ale jsou velmi drahé. Ošetření ve státních zařízeních je též nákladné. Česká republika nemá s Mexikem uzavřenou dohodu o vzájemném poskytnutí zdravotní pomoci bez poplatku, a tak je důležité uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

  Očkování

  Při pobytu v Mexiku není vyžadováno žádné speciální očkování.

  Užitečné rady

  Časový posun je mínus 7 – 9 hodin v závislosti na místě, kde se přesně nacházíte. Internetové kavárny najdete ve všech větších turistických centrech. Mobilní pokrytí je dostupné, nepokrývá sice celou plochu země, ale máte ho k dispozici ve všech větších městech. Přístup na internet najdete v hotelech vyšší kategorie či v kavárnách. Elektrické napětí je střídavé o síle 110 voltů s americkou normou zásuvek. Adaptér se na místě většinou nedá zakoupit, a proto se doporučuje vzít si ho s sebou. Někdy dochází k výpadkům elektřiny, která je následně nahrazena místními generátory v omezeném rozsahu. Železniční doprava je velmi málo rozšířená, a tak se lépe přepravíte, když využijete autobusovou nebo leteckou přepravu. Budete-li si chtít pronajmout auto, cena se pohybuje přibližně kolem 35 USD za den. Požaduje se předložit mezinárodní řidičský průkaz, kreditní kartu a mít věk nad 21 let.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie060
  Hasiči068
  První pomoc065

  Informace o Mexiku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Velvyslanectví ČRMéxico - Mexiko
  Adresa:Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México
  Tel.+52 55 55 312 544
  Fax+52 55 55 311 837
  E-mailmexico@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře