Maroko

Tuto zemi plnou zajímavých památek a hudebních stylů omývá na západě Atlantický oceán a na severu Středozemní moře. Berberské tradice obklopuje islámská kultura a Maročané jsou považováni za jeden z nejmuzikálnějších národů na světě. Čeká na vás vynikající kuchyně a pohostinnost místních obyvatel. Najdete zde nádhernou přírodu, různorodou geografii a nejdelší existující monarchii.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

V zimních měsících můžete očekávat teploty od 12 do 25°C a v létě od 26 do 40°C. Z důvodu, že se Maroko nachází v mírném subtropickém pásmu, je pro něj typické, že se zde vyskytují deštivé zimy a suchá léta. Většinu srážek navíc zadrží pohoří Atlas, a tak na jihu převládá pouštní klima. Pro návštěvu je nejvíce doporučováno jaro nebo podzim.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Rabat

   Rabat neboli hlavní město Maroka vás jistě nadchne nádhernými plážemi. Volný čas můžete strávit poznáváním významných památek, návštěvou zoologické zahrady nebo jednoho z nespočtu muzeí.  Jedná se o hlavní město Maroka, kde žije 1,4 milionů obyvatel. Prohlédnout si můžete vládní paláce i moderní čtvrť Soussi s přepichovou Avenue Mohamed. Také tu spatříte hradbami obehnanou medinu nebo […]

  • Egypt 9

   Casablanca

   Casablanca je významný přístav a centrum Maroka s 3,5 miliony obyvatel. Turistům nabízí výborné podmínky pro koupání, kulturu, nákupy i noční život. Jedná se o nejvýznamnější přístav severozápadní Afriky a ekonomické a průmyslové centrum Maroka. V Casablance najdete širokou písčitou pláž. Velká mešita Hassana II. nazývaná „osmým divem světa“ pojme 105 tisíc věřících, je vybudována z […]

  • Egypt 9

   Fes el-Bali

   Fes el-Bali je starobylé městečko, kterému se také přezdívá kolébka arabské kultury a tradičních řemesel. Najdete zde překrásnou mozaikovou fontánou Místo významné tím, že se zde narodil pravnuk Prorokovy dcery Farimy Moulay Idriss. Jedná se o kulturní metropoli, která měla univerzitu již v 9. století. Dnes je obchodním centrem s tradičními řemesly a medínami. Navštívit […]

  • Egypt 9

   Marakéš

   Marakéš je město na jihu Maroka, v jehož okolí se nachází pohoří Velký atlas. Najdete zde nespočet muzeí, paláců a parků. Nejznámější město jižního Maroka, které je z jedné strany obklopeno pouští a z té druhé zasněženými vrcholky pohoří Vysoký Altas. Marakéšské historické budovy mají typické červené zbarvení. Najdete zde nespočet muzeí, paláců a mešit. V […]

  • Egypt 9

   Agadir

   Toto letovisko na pobřeží Atlantského oceánu s krásnými plážemi, panoramatem pohoří Antiatlas a bohatou kulturní historií. Jedná se o nejznámější marocké letovisko, které se také nazývá „Perlou marockého pobřeží“ a je hlavním městem regionu Souss-Massa-Draá. Leží 500 kilometrů jižně od Casablanky a omývá ho atlantický oceán. Toto moderní turistické středisko je plné hotelových komplexů a […]

  Koupání

  Maroko 9

  Pláže jsou písečné, široké a čisté. Každý hotel má vyhrazený kus pobřeží, který je určen pouze hotelovým hostům. Podél něj se nachází mnoho kaváren a restaurací. Máte-li raději odpočinek na osamělých plážích v rybářských zátokách, na severu od Agadiru jich naleznete nespočet. Není možné opalovat se bez horního dílu plavek. Oceán má silný spodní proud, a proto se doporučuje dbát při plavání zvýšené opatrnosti.

  Stravování

  Maroko - stravování

  Vzhledem k muslimskému náboženství se nesetkáte s pokrmy z vepřového masa. Hlavní surovinou marocké kuchyně je kuskus. Každá oblast má svá specifika. Jídla ve Fesu používají méně cukru, naopak Marakéšské pokrmy obsahují více pepře pravděpodobně vlivem přiléhající pouště. Rabat je považován za ráj sladkostí. Tetuan se proslavil zase plněnými rybami. Sever Maroka je ovlivněný španělskou kuchyní a můžete si dát například tapas. Jih zase znatelně ovlivnila berberská kuchyně a objevují se zde různá exotická masa. Můžete ochutnat velbloudí steak se Senegalským kořením nebo berberský chléb pečený na horkých kamenech. Místní specialitou jsou také mističky s hlemýždi. V Maroku můžete vyzkoušet taktéž mnoho zahraničních kuchyní podle chuti.

  Spropitné

  V arabské kultuře je naprosto běžnou záležitostí, se kterou místní obchodníci i při tvorbě cen počítají. Ochota dát spropitné se může odrazit na kvalitě poskytovaných služeb, a tak se určitě vyplatí přidat něco navíc.

  Výlety

  Maroko 8

  Ve vnitrozemí Maroka se nachází Rajské údolí, kde si můžete užít palmových soutěsek či uskutečnit výlet k vodopádům Immouzer des Ida Outanane. V Ptačím údolí u ústí řeky Souss se dá pozorovat mnoho vzácného ptactva, které tam láká bujná vegetace. Nedaleko najdete také tržnici Souk al Had, kam se vstupuje jednou z dvanácti bran. Když se vydáte do přístavu Tanger, je možné za jasného počasí dohlédnout na pevninu Španělska. Nad městem Tafraout zažitejete jeden z nejkrásnějších výhledů na údolí berberských osad. V Masse můžete pozorovat růžové plameňáky, kteří sem přilétají z Evropy, aby přečkali zimu. Dalším výletem, který si můžete vybrat z nabídky, je návštěva města Meknes, kterému se přezdívá též „Marocká Versailles“. Určitě si prohlédněte i starou medinu. Skvělé nákupní možnosti najdete například v Casablance nebo Rabatu. Vidět můžete také zříceniny starého města Sijilmassa.

  Volný čas

  Maroko 10

  Volný čas můžete strávit nakupováním různých místních výrobků od malovaných misek na kuskus, suvenýrů z cedrového a ebenového dřeva až k pravým barbarským šperkům. V Maroku se nacházejí překrásné pláže i nádherná příroda. Bohatá kultura na vás dýchá z každého koutu, a tak budete-li chtít poznávat dávnou arabskou kulturu, toto místo určitě splní vaše očekávání. Pobyt vám také může zpříjemnit projížďka na velbloudu do pouště.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Při cestě do Maroka je nutné mít cestovní pas platný ještě 6 měsíců po návratu do České republiky. Vízum není pro cesty kratší 90 dní potřeba. Platí přísný zákaz na export fauny a flóry.

  Měna

  Měnou je marocký dirham (MAD), který se dělí na 100 centimů. V přepočtu se 1 MAD rovná 2,31 Kč. Jsou dobře směnitelné dolary i eura. Někde se v nich dá také platit přímo.

  Zdravotní péče

  Úroveň státních zdravotnických zařízení je vyhovující pro základní vyšetření. Vážnější zdravotní komplikace je lepší řešit v soukromých klinikách. Poskytnutá zdravotní péče je kvalitní, avšak je nutno počítat s tím, že finanční náklady jsou vysoké. Ve větších městech jako je Casablanka nebo Rabat najdete anglicky mluvící lékaře.

  Očkování

  Při turistických cestách do Maroka není vyžadováno žádné zvláštní očkování. Nepředkládá se ani očkovací průkaz.

  Užitečné rady

  Časový posun je mínus jednu hodinu, ale v době Ramadánu mínus 2 hodiny. Pracovní týden trvá od pondělí do pátku, ale při ramadánu může být upravena pracovní doba. V tomto období by měli i turisté respektovat půst věřících, tzn. nekouřit, nejít a nepít na veřejnosti.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie19
  Hasiči, ambulance15
  Lékařská pohotovost141
  SOS nehody150

  Informace o Maroku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Velvyslanectví ČRRabat - Maroko
  AdresaAvenue Mohammed VI, 10, Rue Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa, 10000 Souissi - Rabat
  Tel+212 537 755 420
  Fax+212 537 754 393
  E-mailrabat@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře