Maledivy

Souostroví rozkládající se v Indickém oceánu obklopené tisíci korálovými útesy vás nadchne pro dlouhé pláže s jemným bílým pískem, azurové moře a tropické podnebí. Na celkem 26 atolech najdete 1196 ostrovů, ze kterých je 200 obydlených. Na nich najdete zpravidla jeden nebo více hotelových komplexů, a tak máte široký výběr, jaké místo vám bude nejvíce vyhovovat. Výhodou je, že pláže nejsou přeplněné turisty, přestože Maledivy patří mezi nejvyhledávanější exotickou destinaci.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Nejvhodnější dobou pro pobyt na Maledivách je období od ledna do dubna, jelikož se nevyskytují přeháňky, avšak očekávejte také nejvyšší cenu. Nejdeštivějšími měsíci jsou květen a červen. Další vhodné období pro návštěvu je od července do října, ovšem vyskytuje se občasná oblačnost. Ceny jsou nižší než na začátku roku. Přesto se jedná o celoročně navštěvovanou destinaci. Teplota vzduchu i oceánu se pohybuje přibližně kolem 29°C a ovzduší má vysokou vlhkost.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Severní Atol Male

   Severní Atol Male je oblastí, v níž najdete celkem 25 resortů obklopených překrásnými plážemi a korálovými útesy. Je součástí atolu Kaafu. Tato oblast je turistickým centrem, jelikož se v ní nachází celkem 25 resortů. To umožní vybrat si ubytování, které vám bude nejvíce vyhovovat. V okolí se nachází překrásné pláže a korálové útesy.

  • Egypt 9

   Atol Ari

   Atol Ari je oblíbenou oblastí s luxusními hotely i se slavnou podmořskou restaurací. V tomto místě najdete překrásné pláže a luxusní resorty včetně světoznámé podmořské restaurace. Bungalovy zde vystavěl i řetězec luxusních hotelů Hilton. Milovníci podmořského světa se mohou potápět s býložravými žraloky velrybími či pozorovat manty obrovské. Ubytování si můžete vybrat ve vnitrozemí, v bungalovech […]

  • Egypt 9

   Jižní Atol Male

   Jižní Atol Male nabízí překrásné pláže, SPA centrum i s velký počet možností, jak strávit volný čas. Vzdálenost od letiště je 97 km. Ostrov je lemován bílými písčitými plážemi s nedalekým korálovým útesem. Nachází se zde bungalovy, několik restaurací a SPA centrum. Ve volném čase je možné se potápět, rybařit, hrát tenis, volejbal, biliard či si […]

  • Egypt 9

   Lhaviyani Atol

   Lhaviyani Atol je jedním z největších letovisek na Maledivách se spoustou luxusních bungalovů a s tříkilometrovou pláží pokrytou bílým pískem. Toto letovisko se nachází přibližně 130 km od letiště Male a transfer hydroplánem trvá asi 40 minut. Lhaviyani Atol patří k jednomu z největších atolů na Maledivách. Bílá písčitá pláž se vine v délce tří […]

  Koupání

  Maledivy 3

  Na Maledivách najdete jedny z nejkrásnějších pláží světa. V blízkosti se nachází korálové útesy. Nedoporučuje se plavat mimo laguny, jelikož zde jsou silné proudy.

  Fakultativní výlety

  Maledivy - výlety

  V hlavním městě Male můžete navštívit mešitu Hukuru Minskiy, kterou postavil sultán Ibrahim Iskandhar v r. 1656 a patří mezi architektonicky nejcennější mešity světa. Vedle se nachází palác Mulee-aage postavený v r. 1906 sultánem Mohamedem Shamsuddeenem II. V budově bývalého Sultánského paláce najdete Národní muzeum. Součástí expozice je trůn bývalého sultána nebo první tiskovina ostrova. Zajímavá je též budova Islámského centra se zlatou kopulí, do které se vejde pět tisíc lidí a obsahuje konferenční centra, knihovnu a kanceláře. Na severním nábřeží se pořádá proslulý rybí trh. O ulici dále se nachází místní tržiště. Potápěče naopak láká vrak lodi British Loyalty, která byla potopena japonskými torpédy a nalézá se poblíž Maradhoo. Lodní výlet na neobydlený ostrov Bushi vám nabídne nejen bělostné pláže, ale jeden z nejkrásnějších útesů na Maledivách. Můžete podniknout noční rybaření za svitu hvězd se zkušenou posádkou. Předpisy stanovují, že každý cizinec smí chytit pouze jednu rybu. Dalším lákadlem, které si můžete dopřát, je plavání s delfíny. Každý den se dá dvakrát jet lodí ke korálovým útesům, které jsou určeny pro potápěče s licencí, ale také pro začátečníky, protože si mohou vyzkoušet tzv. Intro Dive neboli zkušební ponor s asistencí divemastera. Často se pořádá plavba mezi ostrovy s možností návštěvy rybářských vesnic Hulbudhoo a Meedhoo. Výlet lodí s proskleným dnem je neopakovatelným zážitkem. Můžete si také pronajmout jachtu a libovolně si obeplouvat ostrovy. Letecký výlet nad Maledivským souostrovím ve vás zanechá nezapomenutelné dojmy.

  Volný čas

  BXP48004

  Maledivy jsou ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Mezi ostrovy funguje lodní doprava, takže je možné libovolně v souostroví cestovat. Nabízí se možnost strávit část dovolené na Maledivách a část na Srí Lance, jelikož je v přijatelné vzdálenosti pouhou jednu hodinu letu, se stejným klimatem i hlavní turistickou sezonou. Výhodou je nižší cena než, kdyby byly obě destinace navštíveny odděleně.  

  Stravování

  Maledivy 8

  Doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu. V hotelech je široká nabídka evropských pokrmů i asijských specialit. Také můžete ochutnat místní kuchyni bohatou na ryby a exotické ovoce. Jídla jsou kořeněná, populární je kari. Častou přílohou jsou plody chlebovníku. Jako v každé muslimské zemi není volně prodejný alkohol a nekonzumuje se vepřové maso.

  Spropitné

  Spropitné se pohybuje přibližně kolem deseti procent z placené částky. Zvykem je dávat ho pokojským i číšníkům. Spropitné je pro personál významným přilepšením. Při potápěčském výletu se posádce dává 1 USD. To samé letištním portýrům.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Podmínkou vstupu je cestovní pas, který platí i po návratu do České republiky. Vízum není potřeba, ale je nutné prokázat dostatečné množství finančních prostředků na celou délku pobytu. Pobyt je bezplatný do 30 dnů, prodloužení je zpoplatněno 10 USD na den. Při vstupu se vyplňuje registrační lístek s údaji o pobytu. Odletová daň je ve výšce 25 USD.

  Měna

  Místní měnou je Maledivská rupie (MVR), která se dělí na 100 laari. V přepočtu se 1 MVR rovná 1,2 Kč. Dovoz a vývoz cizí měny není limitován.  

  Zdravotní péče

  Z důvodu, že není uzavřená dohoda o lékařské péči mezi Českou a Maledivskou republikou, je nutné před odjezdem uzavřít cestovní pojištění na úhradu léčebných výdajů. Zdravotní péče je velmi drahá. Na Maledivách naleznete jen dvě nemocnice v hlavním městě Male, jedná se o státní kliniku Indira Gandhi Memorial Hospital (IGM) a soukromé zařízení Abduarahman Don Kaleyfan Hospital (ADK). Většina hotelů má svého lékaře.

  Očkování

  Jelikož Česká republika nepatří do země s endemickým výskytem žluté zimnice, není vyžadováno žádné očkování. V případě delšího pobytu je vhodné také očkování proti hepatitidě typu A, hepatitidě typu B a břišnímu tyfu.

  Užitečné rady

  Z důvodu muslimské kultury není možné fotografovat ženy. Při návštěvě kulturních míst je nutné dodržovat vhodný styl oblékání, tj. zahalovat ramena a kolena. Při vstupu do mešit se vyžaduje vyzutí obuvi. Je povolen pouze dovoz věcí pro osobní potřebu. Na celém území platí zákaz požívání alkoholu a produktů z vepřového masa. Telefonní síť je na ostrovech dostupná. Není povolen vývoz korálů a mořských úlovků. Časový posun je o čtyři hodiny dopředu, v případě letního času jen o tři hodiny. Na většině ostrovů najdete pouze obchod se suvenýry a není většinou možné sehnat běžné spotřební zboží. Pro nákupy je vhodnější hlavní město Male. Na Maledivách se nenachází centrální elektrická síť, ale každý hotel má vlastní generátor. Elektrické napětí se pohybuje v rozmezí 220–240 voltů. Převládají zásuvky britského typu, a proto se s největší pravděpodobností neobejdete bez adaptéru. Internet je dostupný na většině ostrovů. Služby a zboží na Maledivách patří k nejdražším v celé jižní Asii. Nejvýhodnější ceny lze najít na ostrově Gan.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie119
  Hasiči118
  Ambulance102

  Informace o Maledivách na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRDillí - Indie
  Adresa:50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
  Tel+91 11 2415 5200
  Fax+91 11 2415 5270
  E-mailnewdelhi@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře