Madeira

Souostroví Madeira je portugalskou autonomní oblastí a obydlenými ostrovy jsou pouze Madeira a Porto Santo. Patří mezi vyhledávanou turistickou lokalitu. Ostrovy jsou tvořeny vrcholy starých podmořských sopek, a z tohoto důvodu již 5 kilometrů od pobřeží dosahuje hloubka moře 3000 metrů.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Díky stabilnímu subtropickému klimatu zde nejsou takové teplotní rozdíly mezi ročními obdobími. Kvůli teplému Golfskému proudu, který přichází z jihu, zde panuje celoroční teplo. Průměrná teplota je v zimě 20°C a v létě 24°C. Nikdy se zde nesetkáte s nepříjemnými horky, a proto se Madeiře přezdívá „ostrov věčného jara“. Sezona trvá celý rok, ale zejména v zimě vás ve Středomoří přivítá příjemným teplem.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Porto da Cruz

   Porto da Cruz je vesnička vhodná pro vyznavače klidné dovolené. Tato obec se nachází na jižním pobřeží, kde žijí necelé tři tisíce obyvatel. Ve městě je starý cukrovar zpracovávající cukrovou třtinu a kostel se sochami apoštolů. Velkou dominantou pobřeží je orlí skála Penha d’Águia, která odděluje Porto da Cruz od sousedního města Faial. Máte možnost se […]

  • Egypt 9

   Ponta de São Lourenço

   Ponta de São Lourenço se nachází na východní části ostrova a tato oblast je vhodná spíše na výlet než na delší pobyt z důvodu deštivého a větrného počasí. Toto letovisko je situováno na nejvýchodnější části ostrova Madeira. Výchozím bodem je městečko Caniçal. Díky malé nadmořské výšce je klima podstatně odlišné od ostatních částí ostrova. Častý […]

  • Egypt 9

   Ribeira Brava

   Ribeira Brava je menší pobřežní vesnice, kde se nachází mnoho luxusních hotelů a která je vzdálena 15 kilometrů od Funchalu. Turistická oblast nacházející se na jihu Madeiry v nadmořské výšce kolem 600 metrů. Je vzdálena asi 15 kilometrů od hlavního města Funchal, kde se nachází veškeré turistické zázemí. Protéká zde stejnojmenná řeka, která rozděluje ostrov na dvě […]

  • Egypt 9

   Funchal

   Funchal je přístavní a zároveň hlavní město s veškerým turistickým servisem a s nejdelší přírodní pláží na ostrově.   Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací. Najdete zde nespočet památek, obchodů, restaurací i hotelů. Volný čas můžete trávit v centru či na kamenité přírodní pláži Praia Formasa, která je s délkou jednoho kilometru zároveň nejdelší na […]

  Koupání

  Madeira 10

  Najdete zde pouze pár přírodních pláží, např. na jihu Madeiry v Porto Santo, která je dlouhá 9 kilometrů. Na východ od města Machico u Caniçalu se nachází přírodní pláž Prainha. Dále tu jsou dvě uměle vytvořené v Calhetě a v Paul do Mar s dovezeným pískem z Afriky nebo Portugalska. Jinak je koupání možné díky vybudovaným vodním komplexům a molům, přes něž můžete vstoupit do oceánu.

  Stravování

  Madeira_jidlo

  Základem madeirské kuchyně jsou především ryby. Můžete si dát řízek ze žraloka nebo mečouna. Velmi populární je také madeirský tuňák, který je součástí mnoha zeleninových salátů. Místní specialitou jsou ryby espeda, které mají jemné maso téměř bez kosti, výstřední zjev a žijí v hloubce dva kilometry. Podle nejstaršího receptu se zapékají s banánem. Dále se setkáte s espetedou čili hovězím špízem, který je připravován s bobkovým listem a solí. Typickou místní přílohou je chlebová placka bobo de caco z mouky a sladkých brambor. Mezi jeden z nejznámějších produktů patří madeirké víno, které se vyrábí od 17. století a má velmi specifickou chuť. Voda z vodovodní sítě je pitná, přesto se doporučuje kupovat raději vodu balenou.

  Spropitné

  Obvyklé spropitné se pohybuje kolem 10% z ceny. Budete-li chtít, můžete dát také tuzér ve výši 1 eura.

  Volný čas

  Madeira - volný čas

  Na Madeiře jsou k dispozici dvě golfová hřiště. V Santo da Serra se pořádají významné evropské turnaje a Palheiro Golf je součástí botanických zahrad. Unikátní stezky podél zavlažovacích kanálů v délce 2150 kilometrů jsou ideální pro pěší turistiku, jsou pozvolné a přitom velice zajímavé s bohatou přírodou a nespočtem vyhlídek. Vydat se můžete také na nejvyšší vrchol ostrova, sopku Pico Ruivo. Na místních trzích najdete mnoho ryb, ovoce, řemeslných výrobků, exotických květin, proutěného nábytku, produktů z cukrové třtiny i oblečení.

  Výlety

  Madeira_vylety

  Můžete se vypravit pozorovat typické domky palheiros nebo zavlažovací kanály levády. Uskutečnit se dá výlet trajektem na nedaleký ostrov Porto Santo, na kterém najdete překrásné zlaté pláže. Za návštěvu určitě stojí hlavní a zároveň přístavní město Funchal, kde najdete neposčet kaváren, restaurací, barů a čtyři historické pevnosti, které ho chránily před nájezdy kolonizátorů. Najdete zde Katedrálu Sé, klášter Santa Clara či botanickou zahradu. Unikátní dílna ve vesničce Camacha je naplněna předměty z proutí. Naopak víska Câmara de Lobos je slavná tím, že sem přijel na dovolenou Winston Churchill. Jezdívala sem také manželka rakouského císaře Sissi. Eventuálně je možné vypravit se na delší lodní výlet do Maroka vzdáleného 580 kilometrů a pobýt několik dní na africkém kontinentu. Také můžete vyrazit na Kanárské ostrovy vzdálené 445 kilometrů.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Pro cestu na Madeiru stačí mít pouze platný občanský průkaz, jelikož platí bezvízový styk. V případě, že by pobyt měl přesáhnout tři měsíce, je potřeba požádat o jeho prodloužení.

  Měna

  Z důvodu, že Madeira spadá do eurozóny, tak se zde platí eurem. 1 EUR = 27,46 Kč. České koruny mění pouze v centrální funchalské bance Portugália, ale za vysoký poplatek, a tak je lepší vyměnit hotovost v České republice. Na ostrově najdete bankomaty v turistických střediscích.

  Zdravotní péče

  Zdravotní péče je zde na vysoké úrovni. Dokonce se můžete na klinice Santa Luzia setkat s českým lékařem. Je zde také mnoho lékáren označených zeleným křížem.

  Očkování

  Žádné speciální očkování není při cestě na Madeiru vyžadováno a ani nehrozí žádná bezprostřední zdravotní rizika.

  Užitečné rady

  Čas na hodinkách je potřeba posunout o jednu hodinu zpět. Elektrické napětí je 230 voltů a není potřeba adaptér, jelikož zásuvky odpovídají evropské normě. Pro půjčení auta je nutné doložit věk nad 21 let. V případě, že vám nebylo ještě 25 let, budete platit zvláštní poplatek pro mladé řidiče. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz platný nejméně 1 rok, občanský průkaz a platný cestovní pas. Čím delší bude doba, na kterou si auto půjčíte, tím výhodnější bude cena na den.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Jednotná tísňová linka v zemích EU112
  Cizinecká a pohraniční policie808 202 653 (pevná linka), 808 962 690 (mobil)
  Linka na pomoc turistům800 296 296

  Informace o Madeiře a Portugalsku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Honorární konzulát ČRFunchal - Madeira
  AdresaAvenida Santiago Menor, 23, 9060-056 Funchal
  Tel+351 291 228 654
  Fax+351 291 228 654
  E-mailfunchal@honorary.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře