Kuba

Země, kterou na severu omývá Atlantický oceán a na jihu Karibské moře, vás přivítá teplým počasím, nádhernými plážemi a vůní doutníku. Jedná se o nejdelší ostrov Velkých Antil, který je právem považován za „Perlu Karibiku“. Najdete zde nejen překrásné pláže, teplé moře, ale také mnoho památek z koloniálních časů. Čeká na vás nespočet karibských koktejlů i živá ostrovní kultura. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba letu, která se pohybuje přibližně kolem 12 hodin, ale na druhou stranu je možné tuto destinaci navštívit v každém ročním období.

Počasí a turistické sezóny

Aktualní počasí
0C

Průměrné roční teploty jsou kolem 26°C, rovněž můžete očekávat malé teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Teplota moře většinou neklesá pod 23°C. Střídá se období dusných dní, jež zde trvá od října do března, spolu s obdobím dešťů, které přichází v květnu a končí přibližně v září. Počasí je navíc ovlivňováno pasáty. Od konce srpna do začátku října se nejčastěji vyskytují mírné hurikány. Nejlepší je vydat se na Kubu od ledna do května, jelikož je teplo, nehrozí hurikány a také zde není tolik turistů. Nepřijdete ani o tradiční festivaly, jelikož se pořádají celoročně.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Isla de la Juventud

   Isla de la Juventud je největším z Kubánských ostrovů, kde můžete navštívit potápěčské středisko El Colony, výstavu podmořských fotografií nebo se odpočívat na unikátních plážích s červeným pískem.  Tento ostrov je největší, který lze najít v okolí Kuby a zároveň spadá pod její samosprávu. Je vzdálený 100 kilometrů jižně od města Batabanó a vždy býval […]

  • Egypt 9

   Sancti Spiritus

   Letovisko Sancti Spiritus se nachází ve vnitrozemí Kuby. Místo je vhodné pro rybaření v nádrži Embaise Zaza nebo pro milovníku kultury, jelikož na náměstí Plaza Serafín Sánchez najdete pódium, kde vystupují různí umělci. Území, které se rozkládá u pohoří Sierra del Escambray, nabízí klidné pláže okolo poloostrova Ancón. Bylo postaveno na místě jedné ze sedmi […]

  • Egypt 9

   Cienfuegos

   Cienfuegos nabízí nejen krásné koupání, ale také mnoho zajímavých míst, které stojí za to navštívit. Nejnavštěvovanějším místem je stejnojmenné hlavní město, které bylo založeno francouzskými kolonizátory a je situováno nad mořským zálivem. Jedná se kulturně a architektonicky bohaté středisko, které nevynechá žádná okružní jízda. Na náměstí Parque Martí se nachází jediný triumfální oblouk na Kubě, […]

  • Egypt 9

   Villa Clara

   Villa Clara je klidné letovisko s historickým centrem a lidovými slavnostmi. Jedná se o klidné letovisko, kde najdete památník a muzeum Che Guevary, divadlo La Varidad nebo park Leoncio Vidal. Trinidad se nachází 88 kilometrů, Havana 267 kilometrů a Cienguegos 74 kilometrů. Historické centrum bylo prohlášené kulturní památkou a je unikátní tím, že se zde […]

  • Egypt 9

   Havana

   Havana je hlavním městem s bohatou kulturou i turistickým ruchem, přesto s nádhernými plážemi, podél nichž se nacházejí útesy, které vytvářejí příjemná zákoutí. Jedná se o nejvyhledávanější cíl antilských ostrovů. Historické centrum je prohlášené za památku UNESCO. Havana byla založena roku 1519 a brzy se stala důležitým přístavem, který představoval spojnici s Novým světem. Můžete […]

  • Egypt 9

   Pinar del Río

   Pinar del Río je provincie, kde najdete dvě přírodní rezervace, proto je vhodná pro ty, kteří chtějí spojit koupání s objevováním přírodního bohatství. Nejzápadnější oblast Kuby je vyhledávaná kvůli Údolí Viňales, přírodní rezervaci UNESCO. Zároveň se zde sklízí nejlepší tabák na světě v kraji Vueltabajo. Současně se jedná o jedinou oblast Kuby, kde se nachází dvě přírodní rezervace, Sierra […]

  • Egypt 9

   Matanzas

   Matanzas je největším turistickým střediskem s dvacetikilometrovou pláží, která patří k nejhezčím v Karibiku. Tato lokalita je přirovnávaná k Palm Beach.  Tato provincie nabízí největší počet turistických atrakcí. Nejnavštěvovanější jsou lázně Varadero. Začala být využívaná až ve 20. letech minulého století a brzy se stala nejoblíbenějším místem nejvyšší kubánské vrstvy. Tuto oblast navštěvuje spolu s […]

  Koupání

  9419701943_0d72588504_b

  Kuba leží v severní části Karibského moře u Golfského zálivu. Kolem severního pobřeží prochází Golfský proud, ke kterému se přidávají další proudy, proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud se pohybujete dále od břehu nebo se potápíte. Pobřeží Kuby má délku přibližně šest tisíc kilometrů. Najdete zde pláže s různými druhy písku. Na Kubě můžete navštívit nespočet potápěčských lokalit, velmi zajímavou je například Punta Potreros v Matanzasu, kde se nalézá Playa Girón a několik podmořských jeskyní v Ciénaga de Zapata. Také se zde rozprostírá světová rezervace biosféry UNESCO, kde můžete využít ponor v María La Gorda. V provincii Matanzas se těží ropa, která by v případě nehody mohla být zanesena k letovisku Varadero, ale to by se muselo jednat o výjimečný stav.

  Fakultativní výlety

  Cuba - La Havana - 182

  Za návštěvu jistě stojí hlavní město Havana a její historické centrum, které bylo prohlášeno za památku kulturního dědictví UNESCO. Můžete si prohlédnout sídlo rodiny Bacardi, kde je zřízeno muzeum kubánského rumu. Večer se o vaši zábavu postará proslulý kabaret Tropicana, kde vystupuje více než 120 umělců. Najdete zde 14 národních parků, kde žije mnoho endemických druhů. Při výletě katamaránem k ostrůvkům „cayos“ můžete šnorchlovat u korálových útesů. Vyhlídkové poloponorky Varasub vás zavedou do podmořského světa, přičemž si můžete v pohodlí kabiny vychutnat exotický koktejl. Loď vyjíždí 6x denně od hotelu Super Club Puntarena a délka jedné plavby trvá přibližně 90 minut.

  Volný čas

  Cuba - La Havana - 300

  Pobyt vám může zpříjemnit plavba na katamaránu, opalování na karibských plážích či poznávání místních zajímavostí. O hlavním městě Havaně se říká, že je jedním velkým muzeem. Každý kout Kuby pro vás nachystal nějakou zajímavost. Nechte se unést rytmy rumby, cha-chy, sonu či salsy. Ochutnejte světoznámé doutníky, rum nebo exotický koktejl. Od Kuby rozhodně můžete očekávat pestrou a živou dovolenou s neopakovatelnou atmosférou.

  Stravování

  4528656967_865a03a2e3_b

  Kubánská kuchyně vznikla působením mnoha vlivů, které vycházely z indiánského kmene Tainů, španělských a portugalských kolonizátorů, afrických otroků i čínských přistěhovalců. Mezi typické ingredience kubánské kuchyně patří rýže a fazole. Strava je bohatá na maso. S rybami se tolik nesetkáte, s výjimkou nasolených tresek a langust. Místní specialitou jsou žabí stehýnka.

  Spropitné

  Spropitné je důležitou součástí příjmu místních rodin. Pokojské dostávají 10 USD za pobyt. Průvodci 2 USD za výlet. Řidiči autobusů taktéž běžně získávají 2 USD navíc. Za drobné služby se poskytuje záloha, která není požadována zpět. Kromě peněz jsou akceptovány i různé drobnosti (přívěšky na klíče, propisky, kosmetika, oblečení aj.). Tato pozornost se často odrazí na kvalitě poskytnutých služeb.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Vstupní vízum je při turistických cestách na Kubu vyžadováno. Uděluje se před odjezdem z České republiky a jeho vyřízení je možné sjednat prostřednictvím cestovní kanceláře za 700 Kč na osobu. Vízovou kartu musí každý turista vyplnit během letu, přičemž není povoleno škrtání či přepisování. Vrácenou část vízové karty s razítkem je potřeba schovat pro odbavení. Cestovní pas musí být platný i šest měsíců po návratu. Hotelová recepce vyžaduje pasy i vízové karty k registraci. Na Kubu je povolen jen dovoz věcí pro vlastní potřebu, jejichž hodnota nepřesahuje 250 USD. Na věci v nominální hodnotě 50 – 250 USD připadá povinnost vyplnit celní prohlášení na formuláři, který bude poskytnut při příletu.

  Měna

  Kuba představuje specifickou zemi, jelikož zde platí dvě měny. Konvertibilní peso (CUC) je měna, kterou dostanete, když směníte eura. Jedná se spíše o turistickou měnu, avšak vyskytuje se i mezi Kubánci. Naopak pesos nacional (CUP) dostávají Kubánci za své platy a nakupují přídělové potraviny. 1 CUC = 24 CUP. CUP se vyskytuje i mezi turisty, ale místa, kde jdou směnit znají spíše místní obyvatelé. Jinak nakoupíte pesos nacional velmi levně např. ovoce, ale jen v omezeném množství. Proto je pro turisty vhodnější CUC, jelikož s ním nakoupíte vše a všude. Aktuální kurz CUC je asi 16, 024 Kč. Směna je výhodnější v bankách než v hotelích, jelikož hotely si účtují mnohem vyšší poplatky. Na Kubě nefunguje výběr hotovosti z bankomatů a banky ve větších městech vám vydají minimální částku 100 USD, proto je lepší cestovat na Kubu s dostatečným obnosem peněz.

  Očkování

  Před cestou na Kubu není vyžadováno žádné speciální očkování.

  Zdravotní péče

  Pro cizince je určena nemocnice Cira Carcía v Havaně. Zdravotnická centra pro zahraniční turisty najdete také ve větších městech. Cena ošetření je vysoká, proto je zdravotní pojištění pro cestu na Kubu povinnou záležitostí.

   

  Užitečné rady

  Časový posun se pohybuje v rozmezí mínus pět hodin, v době platnosti letního času mínus šest hodin. Elektrické napětí je střídavé o síle 110 voltů. Zpravidla zde najdete zásuvky amerického typu, a proto je nutné použít tzv. přechodku. Jejich koupě může být na místě problematická, a tudíž je lepší ji pořídit s předstihem. Na Kubě může dojít k výpadkům elektřiny. Hotely jsou pro tento případ vybaveny vlastními generátory, avšak při dlouhodobějším výpadku ji nemusí vždy plně nahradit. Mobilní síť funguje v oblastech Havany a Vedrany. Převážná část Kuby není signálem pokryta. Sazba za pronájem menšího vozu se pohybuje kolem 70 EUR. K pronájmu je potřeba předložit platný cestovní pas, kreditní kartu a doložit věk nad 21 let.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie867 7777
  Hasiči867 5555
  Ambulance40 5093, 40 5094

  Informace o Kubě na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRHavana - Kuba
  Adresa:Ave. Kohly, No. 259, entre 41 y 43, Nuevo Vedado, Ciudad de La Habana
  Tel.+53 7 8833201
  Fax.+53 7 8833596
  E-mailhavana@embassy.mzv.cz
  URLwww.mzv.cz/havana

  Fotogalerie


  1 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře