Keňa

Země na východním pobřeží Afriky, která se rozkládá po obou stranách rovníku, nabízí nespočet nezapomenutelných zážitků. Nespoutaná divočina plná přírodních krás potěší každého dobrodružného cestovatele. Savany, exotická zvěř i masivy Východoafrické vysočiny vás vzbudí touhu po objevování. Osvěžující odpočinek najdete koupáním na dlouhé nedotčené pláži. Při návštěvě Keni můžete poznat miliony let dlouhou historii domorodých obyvatel.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Vyskytují se zde dvě období dešťů. Nejvíce srážek spadne v květnu, naopak s nejmírnější oblačností se setkáte v říjnu a v listopadu. Sever a severovýchod je narozdíl od ostatních oblastí sušší. Průměrná teplota je u pobřeží 25-30°C a v horských oblastech 15 – 20°C. Z hlediska ideální návštěvy bývá především rozhodující, do jaké části plánujete jet. Teploty se odvíjí od nadmořské výšky, která v Keni dosahuje až 5 000 metrů nad mořem. Od ledna do března panuje v Keni suché a horké počasí, období dešťů začíná v dubnu a končí v červnu. Doba od července do října je považována také ideální na cestu do Keni. Okolí Nairobi má vyšší nadmořskou výšku, a tak počítejte s tím, že noci zde bývají chladnější. Leden až únor předstsavuje hlavní turistikou sezónu. Ovšem i od března do května a od října do prosince je výhodné Keňu navštívit. Ceny bývají nízké a zpravidla neprší celý den. Komplikací však může být uzavření některých národních parků z důvodu rozbahněných cest. Zimy jsou zde velmi mírné a návštěvníci mohou navíc vidět pouť pakoňů ze Serengeti do Masai Mara.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Chale Island

   Ostrov Chale Island nabízí veškerý luxus, je obklopený překrásnými plážemi a průzračným mořem.   Chale Island je vzdálený 10 km od Diani beach. Na tomto ostrově najdete překrásnou přírodu a nádherné pláže. Hotelové resorty jsou luxusní, zpravidla mají vlastní bazén a nabízí nepřeberné množství služeb. Personál většinou ovládá nějaký světový jazyk, a tak se bez […]

  • Egypt 9

   Watamu

   Předností Watamu je blízkost národního parku, krásné pláže i ideální možnosti pro potápění.   Nedaleko tohoto městečka se nachází plážové letovisko i Národní park Watamu. Lokalita je vhodná nejen pro potápění, ale také pro šnorchlování, protože ji obklopují korálové útesy. Také zde najdete speciální lodě s proskleným dnem, které vám umožní prohlédnout si podmořský svět, aniž […]

  • Egypt 9

   Malindi

   Malindi je romantické město s bílými plážemi a podmořskými úseky, kolem kterého se nacházejí zajímavé přírodní útvary.   Jedná se o romantické městečko, které je obklopené bílými plážemi a podmořskými útesy. Do Malindi připlul v roce 1498 mořeplavec Vasco de Gama se svou posádkou při cestě do Indie. Můžete se potápět nebo se projet v lodi […]

  • Egypt 9

   Mombasa

   Mombasa je přístavní město s bohatou kulturou i historií, které díky nádherným plážím a luxusními hotelům nabízí ideální podmínky pro koupání a pobyt.   Jedná se o druhé největší město v Keni, které je historicky i kulturně zajímavé. Najdete zde druhý největší přístav východní Afriky. Velikou předností města jsou krásné pláže omývané teplým mořem, mnoho podmořských parků […]

  • Egypt 9

   Nairobi

     Nairobi, hlavní město Keni, vás zavede do centra dění. Nachází se zde nespočet obchodů, muzeí a dalších zajímavostí. Ideální výchozí místo pro návštěvu okolních národních parků.    V Nairobi ucítíte tep velkoměsta, moderní centrum s celkem 3 miliony obyvatel Vám nabídne veškerý turistický servis, bohatou nabídku hotelů i kulturních akcí. Naleznete zde drahá obchodní centra […]

  Koupání

  Keňa 6

  Na dlouhých písčitých plážích naleznete dostatek klidu. Pláže mají pozvolný vstup do moře. Ideální koupání je ráno před odlivem a odpoledne při přílivu. Během odlivu můžete dojít až k útesu a přitom pozorovat mořský život v prohlubních lagun. Odliv a příliv se střídá pravidelně po šesti hodinách. Nejznámější je pláž Bamrubi. Podmínky pro koupání jsou lepší na jižním pobřeží Keni, jelikož korálový útes je dále od břehu a odlivy nejsou tak výrazné. Pláže jsou bělejší a mají jemnější písek. Z tohoto důvodu mají hotely vyšší cenové relace, ale na druhou stranu poskytují odpovídající komfort. Vyplatí se obuv do vody. Šnorchlování je většinou za poplatek. V prosinci a v lednu v Malindi zažijete přírodní úkaz „načervenalého moře“, jelikož se do vody dostane půda z národního parku Tsavo naplavená řekou.

  Stravování

  Keňa 11

  Kuchyně je velmi rozmanitá. Většinou se však setkáte s masem, které doplní rýže, brambory či chapati (nekvašená chlebová placka), matoke (rozmačkané banány) nebo ugali (plátky kukuřičné kaše). Pokrmy jsou bohaté na ovoce. Voda se doporučuje pouze balená.

  Spropitné

  V některých resortech je již součástí celkové ceny. Jinak je většinou zvykem dávat 10% z placené částky. Někdy se setkáte s nádobou či krabičkou, která je určená na spropitné. Na Safari se spropitné očekává. Průvodci nebo řidiči dostávají 2 – 5 USD na den. V případě menších služeb se výše spropitného odvíjí od spokojenosti návštěvníka, postačí např. 20 Ksh. Při poskytnutí ručníku u bazénu se dává drobná záloha, která se nevyžaduje zpět. Spropitné je důležitým příjmem místních obyvatel a odráží se zároveň na kvalitě jejich služeb.

  Volný čas

  Keňa 10

  Korálové útesy v Indickém oceánu vás zavedou do tropického podmořského světa. Ten můžete také objevit díky lodím s proskleným dnem. Keňa nabízí mnoho fakultativních výletů, které vám přinesou nevšední zážitek, z nichž nejvýznamnějším je návštěva Safari. Můžete poznat atmosféru domorodých vesniček i si zaplavat v průzračně čistém moři. Keňa nabízí nejen možnost poznat skutečnou africkou přírodu a kulturu, ale najdete v ní také nespočet zajímavostí a odpovídající turistický servis.

  Výlety

  Kena_vylety

  Můžete uskutečnit výlet k zasněženým vrcholkům Mt. Kenya, vyjít k sopce nebo se vydat do pouště. Možným fakultativním výletem je návštěva krokodýlí farmy spojená s poznáním ruin svahilského města Gede, které obklopuje džungle a je staré více než 300 let. Při vyjížďce Land Roverem podél břehů řeky Sabaki uvidíte plameňáky, volavky a další známé ptactvo. Dojet můžete k opuštěným plážím Golden Beach a navštívit domorodou vesničku kmene Giriama. Dále se nabízí možnost podívat se do dílny řezbářů, projet se v lodi s proskleným dnem nebo poznat pravé africké Safari a pozorovat volně žijící zvířata. V národním parku Amboseli si vychutnáte oběd s výhledem na Kilimandžáro či večer shlédnete ukázku ohnivých masajských tanců. V Keni najdete také motýlí farmu a mořské akvárium v Mtwapě. Můžete navštívit jezero Turnaka, u kterého byly objeveny jedny z nejstarších lidských pozůstatků Homo habilis a Homo erectus. Oblíbené je také noční safari. Velmi zajímavá je též návštěva pramenů Mzima Springs, kde se vyskytují krokodýly a hroši. Je zde zřízena speciální podvodní observatoř, díky níž je možné pozorovat dění pod hladinou.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Nutností je pas platný alespoň šest měsíců po návratu. Vízum se uděluje až po příletu v Mombase na základě vyplněného prohlášení a je nutné uhradit vízový poplatek ve výši 50 USD. Dovoleno je pouze jedno zavazadlo na osobu, jeden litr alkoholu a jeden karton cigaret. Před odletem musíte vyplnit odletový formulář. Je zakázán vývoz trofejí, výrobků ze slonoviny a mořské fauny.

  Měna

  V Keni se platí keňským šilinkem (Ksh), který se dělí na 100 centů. 1 Ksh = 0,23 Kč. Směnárny jsou dobře dostupné, avšak v Malindi a Watamu jsou směnitelná pouze eura. Jinde jsou preferovány americké dolary, ovšem vydané po roce 2001. Cestovní šeky jsou přijímány pouze v bankách. Při platbě kartou se ke zboží přičítá přirážka 6% z původní ceny.

  Zdravotní péče

  V Keni najdete státní i soukromá zdravotnická zařízení. Pro ošetření ve státní nemocnici je vyžadováno pojištění u zdravotní pojišťovny. Soukromá střediska většinou požadují předem platbu zálohy.

  Očkování

  Není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuje se vzít si preventivně antimalarika.

  Užitečné rady

  Časový posun oproti České republice je plus 2 hodiny, při letním času jen 1 hodinu. Mobilní operátoři mají roamingovou dohodu. Internet je dostupný ve všech větších městech a hotelích. Elektrické napětí odpovídá 230-240 voltům, a tak určitě využijete adaptér. Některé izolované kmeny věří, že fotografování jim krade duši. Jiní domorodci se nechají vyfotografovat za úplatek, který může být i věcný (propisovací tužka, zapalovač aj.).

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie / ambulance / hasiči999
  Diplomatická policie+254 716 000559

  Informace o Keni na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Zastupitelský úřadAddis Ababa - Etiopie, kancelář v Nairobi - Keňa
  Adresa:Milimani Road, Nairobi (v areálu Velvyslanectví Slovenska)
  Nouzová linka+254 (0) 722 517 161
  Fax+254 (0) 202 731 013
  E-mailnairobi@embassy.mzv.cz
  URLwww.mzv.cz/nairobi

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře