Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy se nacházejí na nejzápadnějším bodě Afriky, a proto se jim také říká Ostrovy zeleného mysu. Jedná se o deset větších ostrovů poblíž rovníku, které obklopuje nespočet menších ostrůvků, jež omývá Atlantický oceán. Nejbližší pevnina neboli pobřeží afrického Senegalu se nachází 500 km. Ostrovy leží o něco jižněji než Jamajka či Dominikánská republika. Jejich geologický původ je sopečný.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Průměrné denní teploty se pohybují kolem 23 – 28°C a slunečné počasí je 350 dní v roce. Teplota vody bývá kolem 22°C. V zimě teploty mírně klesají díky chladným oceánským proudům, a tak se hodí vzít si lehčí svetr. Jedná o místo, které nabízí celoročně příjemné počasí. Nejteplejším měsícem je září a nejchladnějšími leden a únor. Období dešťů trvá od poloviny srpna do půlky října, avšak i zde vás mohou potkat týdny, kdy nespadne jediná dešťová kapka.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Sao Nicolau

   Ostrov Sao Nicolau vám nabídne krásný výhled z nejvyššího vrcholu i s léčivými účinky místních pláží s černým pískem v okolí Tarrafal. Z největšího vrcholu ostrova se dá shlédnout většina Kapverdských ostrovů. Uličky a domky města Ribeira Brava vás zavedou do časů kolonizace. Také se zde nacházela nejstarší střední škola v západní Africe. Na pobřeží […]

  • Egypt 9

   Boa Vista

   Ostrov Boa vista nabízí překrásné pláže a nedotčenou přírodu, díky které spatříte líhnutí mořských želv či přes tisíc pestrobarevných rybek pod hladinou. Pobřeží je tajemné plné vraků potopených lodí. Tento nejvýchodnější ostrov rozprostírající se na jih od Salu vám nabídne nejkrásnější pláže na Kapverdském souostroví. Příroda je zde nedotčená a k Salu působí kontrastně. Setkáte se […]

  • Egypt 9

   Sal

   Ostrov Sal patří mezi nejvyhlášenější turistická letoviska se spoustou možností, jak strávit volný čas, užít si zábavu i klid na jižních plážích ostrova. Jezero v solných dolech má léčivé účinky. Jedná se o atraktivní destinaci, která v posledních letech zažívá turistický rozmach. Je určena všem, kteří chtějí dovolenou v nádherném prostředí s kvalitními službami i možnostmi, jak […]

  • Egypt 9

   Fogo

   Ostrov Fogo patří k velmi oblíbeným. Je výjimečný tím, že se zde nachází činná sopka, která poskytuje nádherný výhled do okolí. Jeho návštěva bývá označována za ohromující zážitek. Fogo je druhý největší ostrov Kapverdského souostroví a zároveň nejhornatější. Sopka Fogo je nejvyšším bodem souostroví a přitahuje pozornost návštěvníků díky krásnému výhledu na sousední ostrov Brava. […]

  • Egypt 9

   Sao Vicente

   Sao Vicente patří k nejkosmopolitnějším ostrovům. Můžete se zde nejen vykoupat na překrásných plážích, ale také si užít nejlepší zábavní a kulturní možnosti, včetně konání proslulých festivalů a karnevalů. Kouzlo ostrova dotváří vyhaslé vulkány.  Tento ostrov je proslulý nespočtem vyhaslých kráterů, které tvoří překrásné panorama. Ve městě Mindelo najdete starou anglickou architekturu i zátoku Proto […]

  • Egypt 9

   Santiago

   Ostrov Santiago je největším v Kapverdském souostroví. Naleznete zde letiště, botanickou zahradu i protipirátskou pevnost. Jedná se o největší ostrov z Kapverdského souostroví a zároveň tady žije polovina obyvatelstva. Nachází se zde hlavní město Praia a také mezinárodní letiště. Prohlédnout si můžete Pevnost sv. Filipa v Cidade Velha. Smysl její výstavby tkvěl v tom, že […]

  Koupání

  KO 9

  Kapverdské pláže nejsou nijak přeplněné, a tak nabízí skutečný odpočinek všem, kteří preferují klidnou tropickou dovolenou. Stále vanoucí lehký vítr je ideální pro vyznavače surfingu, windsurfingu, parasailingu či kitesurfingu. Nejkrásnější lokalita pro koupání se nachází kolem městečka Santa Maria.

  Volný čas

  KO_volny_cas

  Pokud netrávíte čas na nádherných bělostných plážích, můžete se vydat na plavbu katamaránem po pobřeží. Pro větší pohodlí si lze zapůjčit vlastní auto nebo čtyřkolky či bugatky. Často se pořádají také letecké výlety mezi jednotlivými ostrovy. Toto místo je ideální na vodní sporty i potápění. 

  Spropitné

  Spropitné je naprosto běžnou záležitostí při poskytování jakýchkoli služeb. V hotelích či restauracích se očekává 10% z placené ceny. Dále se zde setkáte s tím, že i za drobné služby (odnesení zavazadel na pokoj) je tuzér očekáván a jeho výše se často odrazí i na ochotě personálu.   

  Výlety

  KO 10

  Výlety se dělí na dvě skupiny. Za prvé můžete procestovat ostrov, na kterém jste ubytováni, vykoupat se na různých plážích a prohlédnout si místní zajímavosti. Dále je možné přepravit se lodí nebo letadlem na další obydlené ostrovy a užít si místní specifika. Můžete si udělat výlet ke kráteru sopky na ostrově Fogo nebo se jet podívat za fascinující přírodou na ostrov Boa vista. Zatoužíte-li naopak po kultuře nebo zábavě, je pro vás ideální Sao Vicente. Díky rozmanitosti Kapverdského souostroví můžete každý den prožít úplně v jiném duchu.

  Stravování

  KO_stravovani

  Kapverdskou kuchyni ovlivnili Portugalci, Afričané i Brazilci. Jejím základem jsou ryby a mořské plody na nespočet různých způsobů. Vyhlášenou specialitou je cachupa, jejíž hlavními surovinami jsou kukuřice, zelí, fazole, sladký brambor a vepřové nebo rybí maso. Můžete vyzkoušet také zákusky z tropického ovoce či vynikající místní sýr. Jistě vás osvěží nějaký z exotických koktejlů. Avšak nepijte vodu z vodovodu. Vzniká odsolováním a obsahuje velké množství soli a minerálů, na které není středoevropský organismus příliš zvyklý. Proto se doporučuje jen voda balená, která se dováží z pevniny či z ostrova Santo Antalo. Jelikož se voda i potraviny dováží, jsou poměrně drahé, a tak je výhodnější sjednat si formu stravování all inclusive.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Cestovní vízum je při cestě na Kapverdské ostrovy vyžadováno. Zpravidla ho vyřizují cestovní kanceláře za poplatek 1200 Kč za osobu. Při zájezdech last minute si může turista vízum obstarat na letišti po příletu. V tom případě se na místě vyplňuje vstupní dotazník a hradí se poplatek 25 EUR/osoba. Vše se může časově protáhnout. Dále je potřeba mít cestovní pas platný ještě 6 měsíců po návratu do České republiky.

  Měna

  Oficiální měnou je na Kapverdských ostrovech kapverdské escudo (CVE). Kurz je 100 CVE = 24,75 Kč. Pro směnu jsou nejpraktičtější eura, ale dají se také použít USD. Lze běžně platit mezinárodními kreditními kartami VISA či EURO-CARD. Avšak MASTERCARD většinou nejsou akceptovány.

  Zdravotní péče

  Zdravotní péče není na výši Evropského standardu, avšak v Africkém měřítku patří mezi nejlepší. Na každém ostrově najdete státní zdravotnické zařízení a v turistických centrech také soukromé kliniky, jejichž standard je vyšší. Doporučuje sjednat si před cestou komplexní zdravotní pojištění. Zdravotní pojišťovna vynaložené náklady proplácí na základě dokladu o úhradě, a tak je potřeba ho uschovat.

  Očkování

  Žádné povinné očkování není při turistické cestě na Kapverdské ostrovy vyžadováno.

  Užitečné rady

  Časový posun je mínus 2 hodiny, v případě letního času mínus tři hodiny. Pronájem vozu stojí přibližně 60 – 70 euro na den. Ke sjednání pronájmu se předkládá platný řidičský průkaz a kreditní karta. Také je nutné dosáhnout věku minimálně 21 let. Mobilní spojení na Kapverdských ostrovech funguje v turistických oblastech bez větších obtíží, jen občas může kolísat síla signálu. Elektrické napětí je 220 voltů s evropskou normou zásuvek. Někdy se také vyskytují výpadky elektrického proudu. Avšak dochází k okamžitému nahrazení místními generátory, i když jen v omezeném rozsahu.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie132
  Hasiči131
  Ambulance130

  Informace o Kapverdských ostrovech na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Honorární konzulát ČRPraia - Kapverská republika
  AdresaCondomínio MIRAMAR, Bloco B -2 Andar Esquerdo, Palmarejo Baixo - Ilha de Santiago, Cidade da Praia, Praia
  Telefon+238 991 2966
  E-mailpraia@honorary.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře