Jamajka

Tento třetí největší ostrov v souostroví Velkých Antil v Karibském moři je plný banánovníků, palem a rytmů reggae. Název v překladu znamená „země dřeva a vody“. Díky poloze u rovníku zde převládá téměř celoročně slunečné počasí. Ostrov je obklopen korálovými útesy a ve vnitrozemí hornatý. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Karibiku. Oficiálně se zde hovoří anglickým jazykem. V nejrušnější sezoně od prosince do března se doporučuje včasná rezervace ubytování. Jamajka je od České republiky vzdálena 8670 kilometrů, a tak mezi nevýhody patří poměrně dlouhá doba letu, která se orientačně pohybuje kolem čtrnácti hodin. Na Jamajce se nachází dvě letiště Sangster International Airport v Montego Bay a Norman Manley International Airport v Kingstonu. Výhodou této destinace pak nesporně zůstává skutečnost, že ji jde navštívit celoročně.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Teplotní rozdíly jsou na Jamajce minimální. Průměrná teplota se v létě pohybuje kolem 32ºC a v zimních měsících okolo 28ºC. Od května do listopadu trvá období dešťů. Nejrušnější sezona nastává od prosince do března, a proto je potřeba počítat s vyšší cenou hotelů a služeb. Na Jamajku se můžete vypravit kdykoli, protože zde panuje celoroční léto. Avšak z hlediska srážek je neideálnější dobou pro návštěvu prosinec až březen, avšak to také ovlivňuje vyšší cenu hotelů a poskytovaných služeb.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Ocho Rios

   Původně se jednalo o rybářskou vesnici, která se rozvinula v turistické letovisko. Největším lákadlem je vodopád Dunn´s River Falls, kterému se přezdívá „Niagára Karibiku“, a divoká příroda. Toto letovisko leží nedaleko místa, kam připlul v roce 1494 Kryštof Kolumbus. V Ocho Rios najdete překrásné pláže a i bohatou nabídku luxusních hotelů. Výhodou představuje dobrá dostupnost do […]

  • Egypt 9

   Negril

   Rušnější letovisko s překrásnou pláží, nespočtem obchodů a restaurací. Negril patří mezi nejoblíbenější střediska na Jamajce. Jeho předností je krásná dlouhá pláž a průzračné moře. K dispozici se nabízí nespočet restaurací, barů a obchodů. Přímo na plážích si můžete zakoupit řemeslné výrobky a místní lahůdky. V okolí najdete první chráněnou krajinnou oblast na Jamajce, kam jsou […]

  • Egypt 9

   Runaway Bay

   Klidné přímořské letovisko vhodné pro koupání, potápění i vodní sporty. Jedná se o klidné středisko na severním pobřeží Jamajky, kde se rozprostírají menší písečné zátoky. Nabízí výborné podmínky nejen pro koupání, ale také pro vodní sporty a potápění.

  • Egypt 9

   Montego Bay

   Naleznete zde nádherné pláže, bohatý výběr hotelů i mnoho historických zajímavostí. Přístavní město, které se nachází na severozápadě Jamajky, kde najdete bělostné pláže, luxusní hotelové resorty i průzračné moře. Překvapí vás nespočet historických budov ze 17. a 18. století, přičemž většina z nich je postavena v gregoriánském stylu. K nejznámějším paří Burchell Memorial Church a […]

  Koupání

  Jamajka koupání

  Je zde mnoho překrásných pláží, kolem nichž najdete příjemný stín v palmových hájích. Pobřeží bohaté na korálové útesy je vhodné k potápění a šnorchlování. Volný čas můžete strávit provozováním vodních sportů či odpočinkem při opalování. V Negrilu si na pláži můžete dokonce zakoupit řemeslné výrobky a ochutnat místní delikatesy.

  Stravování

  Jamajka - stravování

  Jamajská kuchyně byla ovlivněná evropskými, africkými a domorodými prvky. Tradičním pokrmem je kuře pečené v jamajské omáčce dochucené více než třiceti přísadami neboli „jerk“. Typické jsou rybí speciality i pokrmy z tropického ovoce.  Jídlo je často velmi ostré. Ochutnat můžete Jamajský rum, který se podává čistý nebo v koktejlech a díky svému aroma si získal světový věhlas. Káva Blue Mountain je považována za nejlahodnější na světě. Najdete zde také i-tal restaurace provozované rastafariány, které ocení zejména vegetariáni, milovníci přírodních pokrmů a rybích specialit. Na Jamajce, na rozdíl od většiny ostrovů, nemusíte kupovat balenou vodu, jelikož voda z kohoutku je pitná. Pár výjimek je označeno příslušným upozorněním.

  Spropitné

  V lepších hotelech a luxusních restauracích je spropitné už připočteno k účtu. Zpravidla se jedná o 10% poplatek a 10% spropitné. V levnějších restauracích není spropitné zahrnuto v účtu, a proto jeho výše záleží na vás. Spropitné pro číšníka nenechávejte ležet na stole, ale dejte mu ho přímo.

  Výlety

  YS Falls

  V polovině dubna se v hlavním městě Kingston koná jeden z největších karnevalů. Můžete podniknout výlet do Black River safari a pozorovat zvířata uprostřed deštného pralesa. Při procházce po „Bamboo Avenue“, dlouhé dva a půl míle, budete obklopeni obrovskými bambusy. Uprostřed divoké přírody naleznete překrásné J.Y. Vodopády vysoké 37 metrů. Když se vydáte po stopách Boba Marleyho, objevíte jeho rodný dům ve vesnici Nine Miles. Dále můžete navštívit Dunn´s River Falls, kde najdete 183 dlouhou vodní kaskádu. Při výletu z přístavu Port Antonio si prohlédnete severní pobřeží s výhledem na Firefly, kde se natáčely scény z filmu o agentovi 007 Jamesu Bondovi, a můžete si zaplavat v Blue Lagoon. Poblíž se nachází vodopády Summerset Falls. Při návštěvě Kingstonu se nabízí možnost navštívit pomník a muzeum Boba Marleyho, Národní galerii i ruiny královské pevnosti a Devon Hause. Továrnna Appleton Estate nacházející se na poli cukrové třtiny vás provede výrobním postupem světoznámého jamajského rumu. Na  Treasure beach lze na jedné ze čtyř zátok spatřit želvy kladoucí vajíčka do písku. V městečku Oracabessa najdete jednu z nejznámějším pláží na Jamajce – James Bond Beach. Při procházce na místních kopcích objevíte jeskyně se stalagnity, stalagnáty a s netopýry. Nedaleko najdete také vilu Golden Eye, kde psal Flemming slavné bondovky. Vyznavači horské turistiky mohou vystoupit na nejvyšší vrchol Blue Mountains, ze kterého lze za slunečného počasí dohlédnout až na Kubu. Dovolenou si také můžete zpříjemnit v jednom z několika lázeňských středisek, např. v Milk River Bath, Bath Fountain, Rockfort Mineral Bath či dalších. V těsné blízkosti Jamajky se nachází Kuba, Haiti, Dominikánská republika, Portoriko nebo Bahamy, takže můžete návštěvu spojit s poznáním dalších karibských zemí.

  Volný čas

  golf

  Nachází se zde dvanáct golfových hřišť, které se řadí k nejlepším ve střední Americe. Očaruje vás překrásná divoká příroda plná vodopádů, jeskyní, vzácných rostlin a živočichů. Můžete se potápět, provozovat vysokohorskou turistiku, objevovat místní památky nebo se v kolébce reggae vydat po stopách jeho vzniku.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Pro cestu na Jamajku se vyžaduje cestovní pas platný minimálně šest měsíců po návratu do České republiky. Vízum se vyřizuje po příletu přímo na letišti za poplatek 20 USD a platí na dobu do 3 měsíců. Zakázaný je dovoz a vývoz drog, masa, ovoce, kávy, medu a zeleniny. Při návratu je potřeba uhradit odletovou taxu ve výši 44 USD na osobu.

  Měna


  Měnou na Jamajce je jamajský dolar (JMD), který se dělí na 100 centů. V přepočtu 1 JMD odpovídá 0,19 Kč. Platební karty jsou bez potíží přijímány. V zemi se také nachází široká síť bankomatů pro výběr hotovosti.

  Zdravotní péče


  Kvalitní ošetření je poskytováno převážně jen v soukromých zařízeních v Kingstonu a Montego Bay, přičemž se platí hotově. Před cestou je vhodné uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

  Očkování


  Žádné povinné očkování není při cestě na Jamajku vyžadováno. Doporučuje se jedna vakcína proti žluté zimnici deset dní před cestou.

  Užitečné rady

  Časový posun je mínus šest hodin, při platnosti letního času mínus sedm hodin. V každém větším městě najdete alespoň jednu veřejnou internetovou kavárnu. Telefonní budky jsou označeny zkratkou TOJ (Telecommunications of Jamaica). Elektrické napětí je 110 voltů, v hotelech vyšší kategorie i 220 voltů. Doporučuje se vzít s sebou adaptér.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie119
  Hasiči / Záchranná služba110

  Informace o Jamajce na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Konzulát ČRKingston - Jamajka
  Adresa:King Street 93, Kingston
  Tel.+1 876 922 6192
  Fax+1 876 948 8476
  E-mailkingston@honorary.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře