Itálie

Tato země rozkládající se na Apeninském poloostrově díky teplému klimatu a nádhernému moři patří mezi nejnavštěvovanější země Evropy. Jedná se o historicky bohatou zemi, ve které najdete nejvíce památek ze seznamu kulturního dědictví UNESCO. V Itálii se nacházejí dva městské státy – Vatikán a San Marino. Itálie není pouze letní destinací, jak by se mohlo na první pohled zdát. V zimě je rájem lyžařů, kteří jezdí do vyhlášených alpských středisek. Hodně navštěvované jsou také Apeniny nebo Dolomity.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Léta bývají horká a suchá, zimy naopak mírné a deštivé. Průměrná teplota je v létě 25–30°C a zimě se pohybuje kolem 5°C. Také samozřejmě záleží, zdali pobýváte u pobřeží nebo v horách ve vnitrozemí. Z hlediska počasí je nejvhodnější Itálii navštívit od května do září. Avšak je potřeba počítat s tím, že tato destinace je turisty hojně navštěvovaná, a tak je lepší volit okraj sezony, květen či září. Navíc se vyhnete komplikaci, kdy si místní obyvatelé sami berou dovolenou.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Sicílie

   Sicílie je největší středozemní ostrov se sopkou Etnou, kde najdete nádherné pláže i bohatou kulturu. Tento největší ostrov ve Středozemním moři, který se nachází jihozápadně od Itálie, je věhlasný především díky sopce Etně. Podnebí je typicky středomořské a průměrná teplota se pohybuje kolem 17°C. Naleznete zde aleje korkových dubů i věhlasné Palermo, které založili Féničané. Řeka Alcantara, […]

  • Egypt 9

   Sardinie

   Sardinie je skalnatý ostrov, který vyniká nespočtem krásných míst i specifickou atmosférou. Na tomto ostrově strávíte jistě krásnou dovolenou, jelikož se zde nacházejí nejen nádherné pláže v zátokách, ale také mnoho památek. Za nejkrásnější místo ke koupání je považováno La Pelosa. Významnou památku představuje fénické město Tharros. Za nejhezčí přírodní skvost se považují písčité duny Piscinas. Největší kuriozitou, […]

  • Egypt 9

   Kalábrie

   Kalábrie je oblast na jihu Itálie, kde najdete velké množství památek, nádherné pláže i ideální podmínky pro potápění. Tato oblast jižní Itálie vám nabízí nejen krásné počasí, mnoho kulturních zajímavostí, ale také nádhernou přírodu končících Apenin. Na západě se můžete vykoupat v Tyrhénském moři a na východě v Jónském moři. Najdete zde nádherně průzračnou vodu, která patří k nejčistším v Evropě. […]

  • Egypt 9

   Ischie

   Ischie je ostrov s bohatou kulturou a minerálními prameny, které jsou prospěšné pro vaše zdraví. Tento ostrov sopečného původu nedaleko Neapole patří do Kampánského souostroví a návštěvníkům nabízí nádherné pláže, bohatou kulturu a především mnoho termálních lázní. Místní prameny vynikají léčivými účinky. Také se zde setkáte s tzv. fumaroly neboli gejzíry horké páry, které tvoří přírodní sauny. Najdete […]

  Koupání

  Itálie 5

  Koupat se můžete v jednom z těchto moří – Jaderské, Jónské, Tyrhénské či Ligurské. Pláže a moře na jihu jsou o něco průzračnější než na severu. Pláže bývají většinou písčité, výjimečně mají jemné kamínky. Zpravidla jsou široké a dlouhé, ale např. na Sardinii na vás čekají menší a soukromější, jež najdete zpravidla uprostřed zátok, ze kterých vybíhají kamenité výběžky hor.

  Volný čas

  Italie_volny_cas

  Budete-li si chtít dopřát odpočinek na plážích a koupání v moři zpříjemnit nějakým výletem, můžete se vydat například do Benátek a svést se gondolou. Itálie má určitě co nabídnout a uspokojí jakékoli vaše představy. Můžete objevovat krásné pláže, pobývat v divoké přírodě, věnovat se bohaté starověké historii nebo se zajít pobavit na tradiční karneval. Máte zde ideální podmínky pro golf nebo se můžete vypravit do jednoho z několika přírodních parků.

  Spropitné

  Určitě se doporučuje nechat 10% z placené ceny navíc. V restauraci se občas připočítá částka navíc za prostření stolu a za džbán s vodou. Pokud si jí nevšimnete ve svém účtu, je vhodné nechat alespoň jedno euro za osobu. Pod základní etiketu spadá spropitné i hotelovým zaměstnancům, taxikářům či uvaděčům v divadle.

  Fakultativní výlety

  Italie_vylety

  Itálie představuje oblast bohatou na nejrůznější výlety. Můžete se vydat do Říma, kde si prohlédnete Koloseum nebo do Vatikánu, kde se nachází Sixtínská kaple, kterou vymaloval Michelangelo Buanrroti. Starověká Verona vám nabídne jedinečnou atmosféru a uvidíte místo, kde se podle Shakespeara odehrával příběh Romea a Julie. Mezi další zajímavá města jistě patří Milán nebo přístav Terst. Za návštěvu určitě stojí taktéž Neapol nebo Pompeje. Můžete vystoupat ke kráteru aktivní Sopky Vesuv. Padov je označován za kolébku umění, a tak určitě nadchne všechny, kteří k němu mají blízko. Budete-li se chtít vydat mimo pevninu, stačí si koupit trajektový lístek a doplout na Sardinii nebo Sicílii. Itálie je také ideálním výchozím bodech, pokud se chystáte navštívit Francii, Švýcarsko, Rakousko nebo Slovinsko.

  Stravování

  Italie_stravovani

  Italská kuchyně patří k nejlepším na světě. Je bohatá na všechny druhy masa, které se většinou grilují nebo pečou. Používá se olivový olej a různé bylinky. V oblibě je zelenina i různé mořské speciality. Setkáte se s nejrůznějšími variantami polévek. Samozřejmě nesmíme opomenout i tradiční těstoviny na všechny způsoby nebo pizzu rozšířenou po celém světě. Často se setkáte také se sýry – parmazánem, mozzarelou, gorgonzolou aj. Hodně se také používá ovoce. Vyzkoušet můžete vynikající místní vína. Připravují zde také výtečnou zmrzlinu.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Občané České republiky mohou vstoupit do Itálie bez vízové povinnosti a speciálních dokladů, jelikož se jedná o členský stát Evropské unie. Pro cestu postačí pouze platný cestovní doklad nebo občanský průkaz. Ovšem nedoporučuje se, aby občan, který ještě nedosáhl patnácti let, cestoval bez vlastního dokladu pouze zapsán u rodičů.

  Měna

  V Itálii je oficiální měnou euro, které v roce 2002 nahradilo původní liru. Přepočet jednoho eura odpovídá přibližně 27 korunám.

  Zdravotní péče

  Podrobné informace najdete na Centru mezistátních úhrad (www.cmu.cz). Platí však, že pokud cestujete na dovolenou, stačí pojištění v českém systému zdravotního pojištění a mít Evropský průkaz  zdravotního pojištění. Tímto dokladem vám vzniká nárok na nutnou zdravotnickou péči. Zdravotnictví je v Itálii na dobré úrovni. Před cestou se doporučuje sjednat cestovní zdravotní pojištění.

  Očkování

  Při cestě do Itálie není vyžadováno žádné speciální očkování.

  Užitečné rady

  Určitě je potřeba upozornit na odpolední pauzu obchodů, restaurací a většiny dalších institucí, které se zpravidla otevírají až po 15. nebo 16. hodině. Ve veřejných místnostech platí zákaz kouření, který je trestán pokutou. Časové pásmo je stejné jako v České republice. To samé platí o elektrickém napětí, které je 220 voltů.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie113
  Hasiči115
  První pomoc118
  Nouzová linka112
  Odtahová služba116
  Velvyslanectví ČRŘím - Itálie
  Adresa:Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
  Telefon:+39 06 360 95 71-3
  Fax+39 06 324 44 66
  E-mail:rome@embassy.mzv.cz

  Informace o Itálii na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře