Egypt

V Egyptě se nachází nejen široká nabídka různých letovisek, ale poskytuje výborné podmínky k relaxaci díky dlouhým písčitým plážím a azurovému moři. Předností je krátká doba letu, která se pohybuje kolem 4 hodin v závislosti na tom, do jakého letoviska cestujete. Navíc se jedná o destinaci, kterou jde navštívit celoročně, jelikož teploty se i v zimních měsících pohybují kolem 20°C. Ovšem při zimním pobytu je dobré počítat s brzkým stmíváním.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Poloha této země na obratníku Raka způsobuje, že teplota i v zimních měsících přesahuje 20°C a v letních dosahuje až 40°C. Teplota moře neklesá pod 22°C. Díky celoročně malému počtu srážek se nemusíte obávat zkaženého počasí. Egypt patří k nejsušším zemím světa. Počasí je stále slunečné. Vhodná doba návštěv proto záleží výhradně na vás, zdali preferujete horko v letních měsících či příjemné počasí jara a podzimu. Chcete-li odjet od mrazů uprostřed zimy, tato země vám poskytne uspokojivé teplo, které je ideální na poznávání starobylých památek.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Taba

   Taba patří k nejluxusnějším turistickým lokalitám a nabízí nespočet zajímavých příležitostí, jak strávit pestrou dovolenou. Zároveň máte možnost cestovat do blízkého Jordánska, Izraele či do Saudské Arábie. Nejsevernější egyptské letovisko Taba nabízí klidnou, ale zároveň pestrou dovolenou. Vyznačuje se čistým mořem a panoramatem pouštních hor. Jedná se o jednu z nejluxusnějších turistických lokalit, která nabízí […]

  • Egypt 9

   Safaga

   Safaga je klidné městečko s ideálními podmínkami pro rekreaci, potápění i vodní sporty. Safaga se nachází 50 km jižně od Hurghady. Jedná se o malé a přístavní městečko, které se dělí na dvě části – přístav a turistickou část. Turistická část je klidná, a tak je ideálním místem pro příjemnou nerušenou dovolenou, jelikož pláže nejsou […]

  • Egypt 9

   Sahl Hasheesh

   Sahl Hasheesh je rekreační středisko, které nabízí výborné podmínky pro koupání, potápění i pestrý život. Uspokojí i ty nejnáročnější. Sahl Hasheesh se nachází 20 km od letoviska Hurghada. Jedná se o  moderní a poklidné letovisko. Pláže jsou čisté s bílým pískem, moře je vhodné pro potápění a šnorchlování. Místní přístav nabízí různé lodní vyjížďky. Komplex […]

  • Egypt 9

   Sharm el-Sheikh

   Sharm el-Sheikh je rušné turistické letovisko se spoustou příležitostí, jak se zabavit. Najdete zde mnoho luxusních hotelů a pláží vhodných k potápění. Jedná se o známou destinaci, která se nachází na pobřeží Sinajského poloostrova a spolu s Hurghadou se považuje se za turisticky nejvyhledávanější. K nejkrásnějším místům patří zátoka Naama Bay s luxusními hotely a […]

  • Egypt 9

   Káhira

   Káhira je místo bohaté na architektonické památky vhodné spíše k poznávání egyptské historie.  Dovolená v hlavním městě Egypta, v Káhiře, není doporučována jako pobytová, nýbrž fakultativní. Cestovní kanceláře upřednostňují nabídku pobytu v jiných přímořských letoviscích s možností výletu do Káhiry. Jedná se o nejlidnatější město Afriky a leží na řece Nil. V případě delšího pobytu […]

  • Egypt 9

   Dahab

   Dahab je klidnější lokalita, kde se nachází veškerý turistický servis s možností poznat tradiční beduínský život. Letovisko Dahab se nachází na Sinajském poloostrově. Jedná se o turistické město s širokým výběrem luxusních hotelů v severní části. Potápění v korálových útesech patří k vyhledávanému aktivnímu odpočinku, je vhodné také pro šnorchlování. Kurz potápění se dá sjednat v češtině […]

  • Egypt 9

   Marsa Alam

   Marsa Alam je nejvyhlášenější potápěčskou lokalitou, která nabízí výborné podmínky pro šnorchlování. Očekávat můžete klidné letovisko s veškerým servisem. Toto turistické město se nachází na západním pobřeží Rudého moře. Jedná se o klidnější letovisko, které je lemované korálovými útesy a patří k nejlepším potápěčským lokalitám v Evropě. Centrum města je malé, ale je pomalu rozšiřováno. […]

  • Egypt 9

   Hurghada

   Hurghada je po celý rok turisticky nevyhledávanější lokalitou s 15 km dlouhou pláží. Najdete zde řadu atrakcí a široký výběr luxusních hotelů. Letovisko Hurghada se nachází v zátoce a je situované ve tvaru půlměsíce. Jedná se o nejvyhledávanější turistické centrum na pobřeží Rudého moře. Nabízí široký výběr luxusních hotelů na celkem dvaceti kilometrové zóně, které […]

  Koupání

  Egypt_koupani

  Egypt je ideální destinací pro potápění a šnorchlování, neboť se zde nachází mnoho nedotčených korálových útesů, a to často u pobřeží. Maximální možná hloubka pro rekreační potápění je 30 metrů a nesmí dojít k jakémukoli zásahu do podmořského života. V případě odlivu je dobré počítat s tím, že se prodlužuje vzdálenost vstupu do moře. Na soukromých plážích jsou zdarma slunečníky. Vstup do moře závisí na konkrétní destinaci, na mnoha místech je postavené molo.

  Stravování

  Egypt 13

  Turistům se nedoporučuje konzumovat místní vodu či nápoje s ledem, ale zakoupit balenou či stravování zájezd all inclusive, ve kterém je zahrnuta celodenní nabídka nápojů. Stravování a pití nápojů mimo hotel může být rizikové. Vzhledem k muslimské kultuře se nepojídá vepřové maso. V době ramadánu je dobré počítat s tím, že kavárny a restaurace mohou mít změněný režim otevíracích hodin, to platí o obchodech a dalších subjektech.

  Spropitné

  V celém Egyptě se setkáte s pojmem bakšiš, což znamená spropitné, které je zvykem i v hotelích za odnesení kufrů či úklid. Jeho výše není stanovená, doporučuje se například jeden dolar či mince. Bakšiš není povinností, jen zvyklostí.

  Výlety

  Egypt 10

  Díky pestré nabídce fakultativních výletů je možné navštívit Údolí králů či světoznámé chrámové komplexy v Luxoru a v Karnaku. Unikátní jsou i nedaleké Memmonovy kolosy v thébské nekropoli, kde se nachází také Údolí králů a Údolí královen. V Luxoru můžete navštívit alabastrovou dílnu, galerii esencí či v dílnách poznat tradiční zpracování papyrusu. Dalším zajímavým místem je terasový chrám královny Hatšepsut postaven pod skalním srázem hory El-Qurn. Egyptské muzeum v hlavním městě Káhiře s pravými exponáty nabídne zajímavý pohled do starověké egyptské kultury. Pyramidy v Gíze patří k jedinému zachovalému divu světa. V Gíze najdete také Velkou sfingu, která patří mezi největší sochy světa. Nedaleko Káhiry se nachází další architektonické naleziště v Sakkaře, kde můžete spatřit známou Džoserovu pyramidu, nejstarší kamennou stavbu na světě. Navštívit můžete Alexandrii nazývanou „Perla Středomoří“, kde naleznete spoustu architektonických skvostů. Při romantické projížďce felukou je možné spatřit krásná panoramata Asuánu a doplout na ostrov Elefantina či Filé. Egypt nabízí nespočet historických památek. K nejzachovalejším chrámům patří Chrám Edfu, kam se dostanete od břehu Nilu autobusem. V chrámovém komplexu Philae se nachází Chrám bohyně Isis. Na břehu Nilu v Horním Egyptě se nalézá Chrám Kom Ombo. Při zájezdu do Alexandrie navštívíte pevnost paláce Al Montazah s nádhernými zahradami. Slavné chrámy v Abu Simbel patří mezi jednu z nejvyhledávanějších lokalit Egypta. Pobyt mi můžete zpestřit plavbou po Nilu.

  Volný čas

  Egyxpt_volny_cas

  Mimo výborných podmínek pro koupání najdete v Egyptě zajímavou nabídku fakultativních výletů. Můžete navštívit nespočet světově významných památek od pyramid po chrámy. Časté jsou také projížďky na velbloudech, plavba lodí po Nilu či výlety do pouště.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Před odjezdem je potřeba vstupní vízum, které zpravidla vyřizuje cestovní kancelář v rámci zájezdu nebo lze zakoupit na na mezinárodním letišti v Káhiře či na dalších letištích za jednorázový poplatek 15 USD, takže se nejedná o složité vstupní dokumenty. Jedinou podmínkou získání turistického víza je pobyt kratší než 30 dní a pas platný alespoň 6 měsíců po návratu. Je zakázán dovoz potravin a alkoholu, taktéž jako vývoz korálů a mušlí.

  Měna

  V Egyptě se platí egyptskou lirou (EGP), která se dělí na 100 piastrů (PT) a její kurz se pohybuje kolem čtyř českých korun. Směňovat lze v bankách, směnárnách nebo v mezinárodních hotelech. Dovoz a vývoz směnitelné měny není omezen, avšak přivést a odvést lze maximálně 1000 EGP. Důležité je vědět, že české koruny nelze v Egypt proměnit za EGP. Doporučuje se mít dostatek hotovosti, jelikož na trzích či výletních místech lze platit pouze v hotovosti. Výhodněji se dají směnit dolary než eura.

  Zdravotní péče

  V Egyptě se nachází rozsáhlá síť státních i soukromých zdravotnických zařízení. Převážná větších hotelů má vlastního lékaře. Před odjezdem je nutné mít sjednané kvalitní zdravotní pojištění, které pokryje léčebné výlohy. Zdravotnická péče je proti evropskému standardu považovaná za nižší. V každém větším letovisku se nachází několik lékáren, ty hlavní jsou otevřeny non-stop. Z českých léků je doporučováno vzít s sebou Antinal nebo Drotazide.

  Očkování

  Pro pobyt v Egyptě nejsou vyžadována žádná povinná očkování ani není požadován Mezinárodní očkovací průkaz. Podle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) je dobré před dlouhodobější cestou očkování proti hepatitis A, B a břišnímu tyfu. Dále preventivní použití antimalarických léků.

  Užitečné rady

  Elektrické napětí a zásuvky jsou stejné jako v České republice, tedy 220 voltů. Časový posun je o jednu hodinu dopředu. V Egyptě je běžné smlouvání na trzích i v kamenných obchodech. Internet je v Egyptě dostupný na mnoha místech v internetových kavárnách za velmi příznivou cenu a v lepších hotelech jako standardní součást servisu. V případě, že je internet placený, jde využít možnosti nákupu místní egyptské simkarty Vodafone, jelikož připojení potom vyjde mnohem k levněji.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie122 (turistická policie 126)
  Hasiči125 (v Alexandrii 180)
  Ambulance123

  Informace o Egyptu na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRKáhira - Egypt
  Adresa:4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
  Tel.0020 2 3333 9700
  Fax.0020 2 3748 5892
  E-mail:cairo@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  1 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře