Dominikánská republika

Dominikánská republika je stát ve východní části ostrova Hispaniola v Karibském moři. Bělostné pláže lemované tropickou vegetací rozprostírající se na 650 kilometrech vám nabídnou skutečný exotický odpočinek. Najdete zde nespočet památek z doby Kryštofa Kolumba, mnoho možností, jak strávit volný čas, výtečnou kuchyni i krásnou nedotčenou přírodu. Výhodou této destinace je, že lze navštívit celoročně. Největší počet turistů zde bývá v únoru, jelikož k poloostrovu Samaná připlouvají velryby. Při výletu je 99% úspěšnost, že je zahlédnete. Nevýhodu naopak představuje poměrně dlouhá doba letu, která se pohybuje kolem 12 hodin a často ji provází mezipřistání.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Dominikánská republika leží v tropickém podnebném pásmu v blízkosti obratníku Raka, a tak zde nejsou veliké teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 24 – 28 °C. Na hoře Pico Duarte čili na nejvyšším bodě ostrova vás mohou potkat teploty pod nulou. Celoročně vane mírný vánek. Střídají se období dešťů a sucha. Krátké dešťové přeháňky, které převažují v severní části ostrova, se nejčastěji vyskytují v období evropského léta. Avšak dovolená jde pořídit za nejvýhodnější cenu. Hlavní sezona trvá od prosince do dubna. Nesetkáte se zde s velkými srážkami a vlhkost vzduchu není tak vysoká. Navíc můžete pozorovat velryby, které připlouvají, aby se zde mohli pářit. Nevýhodou je, že sem jezdí mnoho turistů. Chcete-li více klidu, můžete se vyhnout hlavní sezoně, avšak je potřeba počítat s tím, že od května do června vydatně prší a v září se vyskytují hurikány.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Juan Dolio

   Lokalita, kde najdete podmaňující pláže s korálovými útesy a s možností výletu na ostrov Saona či do přírodní rezervace Haistises. Juan Dolio se nachází necelých 50 kilometrů na východ od hlavního města Santo Domingo. Tuto oblast obklopují překrásné písčité pláže lemované palmami a pobřeží s korálovým útesem. V blízkosti je přírodní rezervace Haistises či ostrůvek […]

  • Egypt 9

   Bayahibe

   Klidné letovisko na jihovýchodě ostrova, které je obklopeno korálovými útesy. Bayahibe se rozprostírá na jihovýchodě Dominikánské republiky. Toto středisko je klidné. Pláže jsou pokryté jemným bílým pískem a obklopené palmami. Nedaleko se nachází ostrůvky Saona a Catalina, které jsou lemované korálovými útesy.

  • Egypt 9

   Samaná

   Místo určené pro klidnou a nerušenou dovolenou. Na tomto poloostrově v severní části najdete překrásné nedotčené písčité pláže obklopené palmovými alejemi. Atmosféra je velmi klidná a vhodná především pro ty, kteří chtějí převážnou část své dovolené relaxovat a odpočívat. Díky nově otevřenému letišti však turistický ruch pomalu vzrůstá. V přírodní rezervaci Los Haitises najdete více […]

  • Egypt 9

   Boca Chica

   Najdete zde překrásné pláže, bujarý noční život a jistě oceníte blízkost hlavního města Santo Domingo. Toto místo je nachází nedaleko hlavního města Santo Domingo, proto sem přijíždí mnoho místních obyvatel. Letovisko je klidné vhodné pro rodiny s dětmi. Mimo koupání na překrásných pláží si můžete také užít noční život uprostřed Karibiku. V Juan Dolio jsou […]

  • Egypt 9

   Punta Cana

   Nejvyhledávanější a nejluxusnější lokalita v Dominikánské republice, kde naleznete ty nejkrásnější pláže na ostrově. V této oblasti na východním pobřeží Dominikánské republiky najdete světoznámé pláže Bávaro. Jsou písčité, lemované palmovými alejemi a patří k nejhezčím v Karibiku. Bylo vystavěno mnoho nových luxusních hotelů i nákupní centrum. Punta Cana oceníte jak pro možnosti sportovního i zábavního […]

  • Egypt 9

   Puerto Plata

   Region, který vyniká přírodními krásami i luxusními středisky, nejlepší destinace pro windsurfing, bohatá nabídka výletů po okolí. Tento region u pobřeží Atlantského oceánu vás potěší nádhernou přírodou a pobřežím, kterému se říká jantarové, neboť se zde těžila pryskyřice. Pláž Cabarete na východ od města Sosúa je jednou z nejvhodnějších na světě pro windsurfing, kitesurfing či […]

  Volný čas

  DR diving

  Máte možnost rybařit na otevřeném moři, zahrát si golf nebo absolvovat potápěčský kurz PADI. Den můžete strávit koupáním na bělostných plážích nebo objevováním ostrova a v noci se zavlnit v rytmu merengue. V hotelových resortech lze hrát tenis, volejbal, minigolf, stolní tenis, vyzkoušet si lukostřelbu či nemotorizované vodní sporty, mezi které patří jachting, windsurfing, jízda v kajaku či šnorchlování.

  Stravování

  DR trh

  Gastronomie Dominikánské republiky je velmi rozmanitá. Nejznámějším pokrmem je „La bandera“ čili „prapor“, jehož základem je rýže, fazole, maso, a zelenina spolu se smaženými banány. Sváteční „sancocho prieto“ je vytvořené ze sedmi druhů mas. V každém kraji najdete nějakou místní specialitu.

  Spropitné

  Spropitné je považováno za naprostou samozřejmost poskytovaných služeb. Pohybuje se ve výši 10 – 15% z placené ceny. Za odnesení zavazadel se účtuje 1 – 2 USD. Pokojské se dává většinou 5 USD za pobyt. Ochota poskytnout spropitné přímo souvisí v kvalitou poskytnutých služeb.

  Koupání

  DR počasí

  Teplota v Karibském moři je o pár stupňů vyšší než v Atlantickém oceánu. Na plážích, především v lokalitách Boca Chica a Juan Dolio, potkáte mnoho místních obyvatel. Vzhledem k silným proudům se nedoporučuje vzdalovat se od pobřeží.

  Fakultativní výlety

  DR Santo Domingo

  V hlavním městě Santo Domingo najdete původní městské opevnění z roku 1496 či ve starém městě koloniální jádro. V botanické zahradě „Los Tres Ojos“ spatříte krápníkovou jeskyni vysokou 15 metrů. Můžete navštívit dům Kryštofa Kolumba, místní trhy, Muzeum jantaru či kopii Bílého domu ve Washingtonu. Při výletu do vnitrozemí v džípu můžete poznat život místních obyvatel a prohlédnout si ovocné plantáže, stvoly cukrové třtiny či kakaové boby. V muzeu tabáku budete mít možnost ochutnat nejlepší místní doutníky. Dále spatříte malou zoo s leguány, papoušky, krokodýly a různými druhy ptactva. Další zajímavou vyjížďku skýtá ostrov Catalina, kam se dopravíte jachtou, na níž si můžete zapůjčit šnorchlovací výbavu. Na ostrov Saona doplujete na katamaránu z přístavu Bayahibe a prohlédnete si pobřeží národního parku Del Este. Nanatí park čili zoologická a botanická zahrada vám nabídne poznání více než 150 druhů rostlin a živočichů, taktéž delfinárium, kde si s můžete za poplatek zaplavat s delfíny či shlédnout jejich představení.

  Praktické informace

  Cestovní doklady


  Žádné vízum není vyžadováno při turistických cestách do Dominikánské republiky. Po příletu je na letišti nutné zakoupit tzv. turistickou kartu za 10 USD za osobu. Druhou část je potřeba uschovat a prokázat při odletu. Cestovní pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu.

  Měna


  Oficiálním platidlem je dominikánské peso (DOP), které se dělí na 100 centavů. 100 DOP = 48,43 Kč. Peníze můžete vyměnit na letišti nebo v hotelu, ale kurz je oproti bankám a směnárnám nevýhodný. Doporučuje se vzít raději hotovost dolarů než eur, jelikož jdou výhodněji směnit. Na řadě míst můžete platit dolary. Nejvíce je dovoleno přivést 10 000 USD v hotovosti.

  Zdravotní péče


  Zdravotnická zařízení jsou převážně soukromá a poskytují kvalitní ošetření. Úhrada je požadována v hotovosti. Důležité je uzavřít kvalitní zdravotní pojistku. Doporučuje se repelent proti komárům, jelikož je v letních měsících zvýšený výskyt komárů přenášejících onemocnění dengue.

  Očkování


  Žádné očkování není při cestě do Dominikánské republiky vyžadováno. V turistických lokalitách nehrozí riziko malárie nebo žluté zimnice.

  Užitečné rady

  Časový posun je mínus pět hodin, v době platnosti letního času mínus šest hodin. Pronájem auta stojí přibližně 50 USD za den. Je potřeba předložit platný řidičský průkaz a kreditní kartu. Dále dle cestovních dokladů doložit věk vyšší než 21 let. Objemová jednotka u čerpacích stanic je americký galon. Při cestě po dálnici se platí mýtné. Elektrické napětí je střídavé o síle 110 voltů. Většinou se setkáte s americkou normou zásuvek. Tzv. přechodky si můžete zakoupit na místě za 1 – 2 USD. Hotely vyšší kategorie jsou připraveny na případ výpadu elektřiny, i když dlouhodobější výpadky nemusí plně nahradit. Mobilní pokrytí je ve všech turistických oblastech, ale může kolísat síla signálu. Internet je přístupný v hotelech vyšší kategorie za poplatek. Ve většině turistických středisek najdete také internetové kavárny. Při výletě do zábavního parku můžete využít svozu, který je určen pro turisty a přiváží je přímo k hotelům. Při tomto výletě tak platíte pouze vstupné.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Nouzová linka911
  Policie809-6823 151
  Hasiči809-6822 000
  Červený kříž809-6823 792

  Informace o Dominikánské republice na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Honorární konzulát ČRSanto Domingo - Dominikánská republika
  AdresaAve. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Santo Domingo
  Telefon+1809 685 6900
  Fax+1809 221 5607
  E-mailsantodomingo@honorary.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře