Chorvatsko

Tato země se nachází na pomezí střední a jižní Evropy a jedná se o jednu z nejoblíbenějších cílových destinací českých turistů. Můžete očekávat kilometry písečného pobřeží, překrásné přírodní scenérie, pobřežní městečka, zálivy, skaliska i stovky malých ostrůvků. Slunné počasí, vůně piniových porostů a průzračné Jadranské moře vám zprostředkuje relaxaci, která vás nabije energií. Výhodou je krátká dojezdová vzdálenost, jelikož do této destinace nemusíte cestovat letadlem, ale lze se dopravit i autobusem nebo vlastním autem. Mezi další výhody patří pohostinnost místních obyvatel, příbuzná kultura i jazyk. Cenově je navíc velmi dostupné. Najdete zde místa jako stvořená pro romantiku, rušný noční život, spoustu odpočinku i nespočet sportovních, zábavních a kulturních možností. Ať máte jakákoli očekávání, Chorvatsko vám je jistě splní.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C
Empty section. Edit page to add content here.
Empty section. Edit page to add content here.

V Chorvatsku panuje typické středomořské klima. Léta bývají suchá a krátká, zimy vlhké a mírné. Průměrná teplota na pobřeží se pohybuje v lednu od 5 do 9°C, a v srpnu od 22 až 25°C. V létě zde vane mistral, který pobřeží lehce ochlazuje. V zimě se můžete setkat s větry scirocco z Afriky a vnitrozemskou bórou neboli suchým, někdy chladným větrem.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Dubrovník

   Dubrovník – historické přístavní město, které vám nabídne bohaté kulturní vyžití i krásné pobřeží. Dubrovník je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie, a nazývá se perlou Jadranu. Jeho historické centrum bylo zapsáno na seznam památek UNESCO. Počátky města sahají do 12. století, kdy došlo ke spojení měst Lausa a Dubrava. Město bylo […]

  • Egypt 9

   Makarská riviéra

   Makarská riviéra – rušné a oblíbené letovisko, které se nachází pod pohořím Biokovo. Jedná se o nejnavštěvovanější část Dalmácie. Moře zde je křišťálově čisté a nachází se zde dostatečně prostorné oblázkové pláže, k nimž sahají borové lesy. Panorama vytváří pohoří Biokovo. Toto letovisko patří k nejoblíbenějším v Evropě, protože na vás čekají krásná historická městečka […]

  • Egypt 9

   Dalmácie

   Dalmácie – největší turistická oblast, do které spadá Makarská riviéra i Dubrovník. Dalmácie se nachází na východním pobřeží Chorvatska. Jedná se o největší turistickou oblast, která se dělí na severní, střední a jižní a všechny jsou turisticky velmi oblíbené. Patří sem také ostrovy Hvar, Brač nebo Korčula, kam pravidelně jezdí rozsáhlá síť trajektů a lodí. […]

  • Egypt 9

   Kvarner

   Kvarner – úzká pobřežní riviéra podél pohoří Učka, kde se nacházejí útulná menší letoviska. Kvarnerskou riviéru najdete podél východního pobřeží Istrijského poloostrova. Úzký pobřežní pruh se zvedá do pohoří Učka. Letoviska obklopuje bujná vegetace, a tak je pobyt zde jako stvořený pro všechny, kteří mají rádi přírodu. Vyskytují se zde také vzácní orli a jiní […]

  • Egypt 9

   Istrie

   Istrie – poloostrov, který je nachází jen pár hodin od hranic, který vás nadchne luxusními hotely i rodinnými penziony. Istrie se nachází na severu Chorvatska a je jejím největším poloostrovem. Zároveň se jedná o jedno z nejbližších míst, pokud cestujete do Chorvatska autem nebo autobusem. Moře zde je čisté a pobřeží členité s četnými zátokami. […]

  Koupání

  Chorvatsko_koupani

  Pláže jsou většinou pokryté malými oblázky a vstup do moře bývá pozvolný. Atmosféru umocňují pohoří, která se tyčí nad letovisky. Na některých plážích jsou bezplatně k dispozici sprchy a kabinky na převlékání. Za půjčení lehátka či slunečníku se však už musí platit.

  Výlety

  Chorvatsko 6

  Můžete objevovat krásu Plitvických jezer a vodopádů, kde se natáčela slavná filmová série Vinnetou. Také se lze zajet podívat do souostroví Kornati, které je tvořeno sto čtyřiceti osmi ostrovy, vykoupat se a dopřát si oběd na lodi. Dá se také vypravit do národního parku Krka, kde můžete pozorovat vodopády stejnojmenné řeky. Zajímavá je také katedrála Sv. Jakoba v Sibeniku, Eufraziova bazilika v Poreči nebo Diokleciánův palác ve Splitu. Nahlídnete-li do historického jádra města Trogir, určitě nebudete litovat. Můžete vidět hradby v Dubrovníku postavené již v 7. století. Tato země je ideální výchozí destinací, pokud cestujete do sousedních států, kterými jsou Slovinsko, Srbsko, Maďarsko, Černá Hora a Bosna a Hercegovina.

  Spropitné

  Spropitné je vhodné dát průvodci či obsluze v hotelu. Taxikáři jej nečekají, ale jistě ocení. Spropitné v restauraci se nezahrnuje do účtu, a tak můžete částku navýšit přibližně o 10%. Dáte tím najevo svou spokojenost.

  Volný čas

  Chorvatsko_Plitvice

  Volný čas můžete trávit v přímořských letoviscích procházkami po půvabných promenádách, obdivovat místní architekturu, nakupovat, vydat se za turistikou či se opalovat na oblázkových plážích a objevovat krásu jadranského pobřeží. V Chorvatsku se nachází panenská příroda i mnoho významných památek a dalších zajímavostí. Dovolenou zde jistě strávíte pestře a objevíte místa, která vás okouzlí.

  Stravování

  Chorvatsko 10

  V kuchyni se vyskytuje mnoho ryb a mořských plodů. Zároveň se setkáte s vynikajícími sýry. Součástí obědů jsou polévky. Ke každému jídlu se podávají zeleninové saláty s olivovým olejem a bylinkami. Populární je například guláš z chobotnice. Můžete si dát také olihně na roštu. Z masových pokrmů se velmi často setkáte s pašticadou, která se připravuje z nakládaného hovězího masa, slaniny a česneku, které se zapéká s vínem a zeleninovým nálevem. Zelné závitky japraki, které se připravují v kameninové nádobě, jsou oblíbené hlavně ve vnitrozemí. Populární je také jehněčí na všechny způsoby. Chorvatské zákusky jsou velmi podobné tureckým, obsahují mnoho ořechů, medu a kandovaného ovoce. Voda z veřejných vodovodů je zde po celém území nezávadná a pitná.

  Praktické informace

  Cestovní doklady

  Jelikož je Chorvatsko členem Evropské unie, stačí mít platný cestovní pas po celou dobu pobytu. Cestovat se dá také jen s občanským průkazem. Děti musí mít vlastní cestovní doklad. Chcete-li s sebou vzít domácího mazlíčka, musí mít mezinárodní očkovací průkaz.

  Měna

  Oficiálním platidlem v Chorvatsku jsou kuny, které se dělí na 100 lip. 1 kuna (HRK) = 3,6 Kč. Také si s sebou můžete dovést eura, která se dají směnit na kuny na místě.

  Zdravotní péče


  Před odjezdem je určitě vhodné se dobře pojistit, protože pak můžete žádat náhradu za proplacené účtenky. Důležité je, abyste se prokázali držením Evropského průkazu zdravotního pojištění.

  Očkování

  Před cestou do Chorvatska není potřeba žádné speciální očkování.

  Užitečné rady

  Najdete zde nespočet veřejných telefonů a ve veřejných stanicích či na poštách si lze zakoupit telefonní karty. Mobilní telefony mají také skvělé pokrytí s výjimkou vysoce položených míst. To samé platí i při plavbě na lodi daleko od pobřeží. Předvolba do Chorvatska je 00385. Čas v Chorvatsku je stejný jako v České republice. Pro zapůjčení vozidla předkládáte evropský platný řidičský průkaz. Elektrické napětí je stejné jako v České republice, tj. 230 V/50 Hz. Zástrčky také odpovídají českým, a tak není nutné brát si adaptér. V letoviscích najdete nespočet internetových kaváren. Pošta bývá označena modrými písmeny HPT na žlutém podkladu.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Integrovaný systém112
  Policie192
  Hasiči193
  Ambulance194

  Informace o Chorvatsku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Velvyslanectví ČRZáhřeb - Chorvatsko
  Adresa:Radnička cesta 47/VI, 10000 Zagreb
  Tel.+385 1 619 2112
  Fax+385 1 617 7239
  E-mail:zagreb@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře