Bulharsko

Tato vyhledávaná turistická destinace se nachází na Balkánském poloostrově a omývá ji Černé moře. Země je proslulá nejen nádhernými plážemi, ale také vysokohorskou turistikou, a tak na jednom místě můžete zkombinovat dvě různé dovolené. Dá se pobývat na hřebenech masivů v pohoří Stara planina, která je pokračováním Karpat. V Bulharsku však najdete také pohoří Pirin nebo Rodopy. Po túrách si můžete odpočinout u moře. Velikou výhodou této destinace je její cenová dostupnost, a tak je vhodná pro mladé páry i rodiny s dětmi. Mezi další přednosti jistě patří nízká doba letu, příznivá cena letenek a čisté moře s písčitými plážemi. Jelikož se jedná o zemi s dlouhou kulturní tradicí, nachází se zde nespočet historických památek, které můžete objevovat.

Počasí a turistické sezóny

Aktualní počasí
0C

Podnebí je na severu kontinentální a na jihu středomořské. Průměrné teploty se v létě pohybují kolem 25°C a v zimě přibližně okolo nuly. Nejlepší je Bulharsko navštívit od poloviny června do poloviny října, jelikož se zde setkáte se slunečným počasím, minimem srážek a voda bude příjemná na koupání. Je však potřeba počítat s tím, že návštěvnost bývá v tuto dobu vysoká. Chcete-li cestovat, nejlepší je odjet na jaře nebo v září. Teploty bývají příjemné, koná se mnoho kulturních akcí a ceny nejsou vysoké. Vydáváte-li se lyžovat, zimní sezona zde trvá od prosince do konce dubna.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Zlaté písky

   Zlaté písky jsou severní Bulharské letovisko s bohatým výběrem hotelů i nespočtem možností, jak trávit volný čas. Za pobřežím rozkládá krásná kopcovitá příroda. Písek je skutečně okrově zlatý. Tento hotelový komplex najdete přímo u pláže, která je dlouhá čtyři kilometry. Svým charakterem se velmi podobá oblasti Slunečního pobřeží. Jistě zde najdete veškerý občanský servis, který potřebujete, dále […]

  • Egypt 9

   Sluneční pobřeží

   Sluneční pobřeží patří k jednomu z nejoblíbenějších turistických letovisek, kde najdete hotelové komplexy, přičemž hned za silnicí se rozkládá kopcovitý přírodní park Toto letovisko nabízí nejen krásné pláže a moderní hotely, ale taktéž nespočet možností, jak se můžete ve volném čase zabavit. Dá se zajít do letního kina, na místní tržiště nebo do jedné ze stylových […]

   

  Koupání

  Volný čas

  Bulharsko 5
  Bulharsko 7

  Čistota moře je na dobré úrovni, odstín o něco tmavší než v Řecku a voda nepatrně sladší. Mezi výhody určitě patří, že se zde nevyskytuje skoro žádná mořská tráva, která je problémem např. v Tunisku. Vlnobití bývá příjemné, rozhodně se nemusíte bát nebezpečných vln a souvisejícího zákazu koupání. Na každé pláži se většinou vyskytuje plavčík a stánek s občerstvením.

  Volný čas můžete strávit aktivně na horách, odpočinkem na pláži nebo cestováním po historických zajímavostech, kde se dozvíte více o starodávné kultuře, která se formovala na jihu Evropy. Všechna přímořská letoviska vám nabídnou veškerý turistický servis i mnoho možností, jak se můžete ve volném čase zabavit tak, abyste si užili svou dovolenou naplno.

  Fakultativní výlety

  Stravování

  Bulharsko 6
  http://www.flickr.com/photos/85015843@N08/9740995265/in/photolist-fQM9we-fQXZmd-fQY1rf-awVnXU-awSEe2-dnaifj-5wJPjs-62uq7j-ac8KTf-9195vu-9195Du-c8SFGs-c8SF7b-awVouj-awVnJU-awSE3c-awSETD-awVopo-awVns7-awVn6L-awVo6W-awVnpo-awSEZp-awVnDJ-awSEJ2-awVnfq-awVo9G-awSE6e-awVn3W-awSE96-awVnMh-awVoiN-awVniu-awSDTr-awVnVo-awSEp8-awVmRN-awSEMe-awVmVE-awVo1E-awVncu-awVnQ5-awSDxH-awSDG4-awSDvc-9x7UwC-dyMHqL-f4NaZP-9195fo-915XW4-9195cW/player/

  Můžete podniknout výlet do historického města Nesebăru a prohlédnout si sochu Afrodity a zároveň chrám, který je jí zasvěcen. Na tradičních trzích najdete mnoho zajímavých produktů od exotického koření po lahodné sýry z horských oblastí. Doporučuje se také návštěva Sofie. V rybářském městečku Sozopol zase uvidíte kvetoucí lekníny a vzácné druhy ptactva. Klášter Aladža Monastir, který najdete ve Varně, byl vytesán do skály již ve třináctém století. Také se můžete podívat do delfinária. Vydat se dá také do aquaparku v Primorsku. Za návštěvu jistě stojí i Melnické pyramidy neboli pískovcové přírodní útvary. Tato destinace je výborným výchozím bodem, pokud se budete chtít vydat do Rumunska, Srbska, Makedonie, Turecka nebo Řecka.

  Spropitné

  V restauracích je zpravidla spropitné již zahrnuto v ceně, kterou platíte. Pakliže si nevšimnete žádné přirážky, bývá vhodné dát například 10% z placené ceny. Spropitné stačí nechat ležet na stole, je nevhodné dávat mu jej číšníkovi přímo do ruky. Řidičům taxíku se doporučuje nechat také 10% z ceny.

  Bulharská kuchyně je předně založená na zelenině, která bývá připravována na všechny způsoby. Mezi oblíbená masa patří kuřecí, jehněčí, vepřové i ryby. Z Bulharska pochází známé čevapčiči. Připravují se zde i pálivé karbanátky. Také se můžete setkat s masem opékaným na roštu s dřevěným uhlím. Často se také používá balkánský sýr či různé místní produkty z ovčího nebo kravího mléka. Jídla se často dochucují olivovým olejem, vinným octem nebo místním kořením, např. čubricou. Většinou dostanete předkrm v podobě zeleninové mísy. K jídlu si můžete dát výborná místní vína. Setkáte se také s přírodními bílými jogurty, které jsou velmi osvěžující. Známá polévka Tarator, která je rozšířená i u nás, se připravuje z mléka, vlašských ořechů, česneku a okurky. Z koňaků se doporučuje Pliska nebo Preslav. Také se zde setkáte s Rakijou nebo Mastikou, která voní po fenyklu a pijí se její zmrzlé krystalky. Nápoj boza je naopak vyroben z prosa či kukuřice. Setkáte se také s musakou nebo taskebabem z telecího masa. Banica se připravuje z listového těsta a plní se sýrem. Setkáte se s širovým výberem polévek, salátů i dezertů. Bulharská kuchyně je velmi zdravá a pestrá.

  Cestovní doklady

  Vzhledem ke členství Bulharska v Evropské unii není potřeba vyřizovat vízum. Pro cestu stačí pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Děti musí mít vlastní cestovní pas, a to i přesto, že jsou zaspané v dokumentu svého rodiče. Cestujete-li vlastním automobilem, je potřeba mít doklad o mezinárodním pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli zelenou kartu. Pokud jste si auto půjčili, musíte mít ověřenou plnou moc majitele, který vám umožňuje automobil užívat. Tento doklad musí být přeložen do angličtiny nebo bulharštiny.

  Měna

  Oficiálním platidlem je leva, které náleží zkratka lv či lb, přičemž za mezinárodní označení se považuje BGN. Jedno bulharské levo má sto stotinek. K dispozici máte sedm mincí o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek a 1 levo. Bankovek je také sedm druhů o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 lev. V přepočtu má 1 levo hodnotu 13,8 Kč.

  Zdravotní péče

  Před odjezdem se doporučuje uzavřít zdravotní pojištění, které bude pokrývat případné zdravotní výlohy v plném rozsahu. Na základě evropského průkazu zdravotního pojištění je českým občanům poskytována zdravotnická péče v plném rozsahu stejně jako bulharským obyvatelům. Nemocnice i stomatologie je na dobré úrovni. 

  Očkování

  Při cestě do Bulharska není vyžadováno žádné speciální povinné očkování.

  Užitečné rady

  Smlouvání v obchodech podobně jako v České republice není běžnou praxí (výjimku představují tržiště). Elektrické napětí je 220 voltů, a tak mají zástrčky standardní vzhled. Čas stolování bývá posunutý a je zvykem obědvat až opadne největší výheň, s čímž souvisí i otevírací doba restaurací. Voda bývá většinou pitná, ale před odjezdem je vhodné se pro jistotu informovat konkrétně na oblast, kam cestujete. Platí, že ve městech se s pitnou vodou setkáte všude, dokonce máte k dispozici i veřejné vodní trysky zvané cheshma, kde je voda pravidelně kontrovaná. Obezřetnost je potřeba v menších vesničkách. Ceny taxi nejsou předražené, přesto jsou za nejlevnější a nejrychlejší považovány vlaky. Na velkých řekách pravidelně jezdí lodní doprava. Pro mobilní volání stačí aktivovat roaming. Pokud budete chtít poslat balíček, musíte ho vzít na poštu rozbalený.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Nouzová linka112
  Policie166
  Hasiči160
  Ambulance150

  Informace o Bulharsku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR zde

  Velvyslanectví ČRSofie - Bulharsko
  AdresaG.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia
  Tel.+359 2 9486 800
  Fax.+359 2 9486 818
  E-mailsofia@embassy.mzv.cz

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře