Bali

Bali je jedním z Indonéských ostrovů sopečného původu, který leží mezi Jávským mořem a Indickým oceánem. Na ostrově se nachází přes 350 překrásných písčitých pláží. Bohatá kultura nabízí rozmanité možnosti k jejímu objevování. Bali je ideálním místem pro milovníky exotiky, klidných bílých pláží v palmových hájích, rýžových polí a panenské přírody. Výhodou je teplé a celoročně stabilní podnebí, které se pohybuje kolem 30°C. Klima je tropické, jelikož Bali je vzdáleno jen 8° od rovníku. Od května do poloviny října je na Bali období sucha, naopak v zimních měsících nastává období dešťů. Najdete zde tisíce hinduistických chrámů. Pořádají se zde různé náboženské a folklórní slavnosti. Právem se mu přezdívá “Ostrov Bohů“. Bali patří mezi nejnavštěvovanější Indonéské ostrovy. Nachází se zde několik aktivních vulkánů, ale nehrozí žádné přímé nebezpečí. Předností je jeho geografická délka, která činí přibližně 153 km, jelikož jsou všechny památky a zajímavá místa snadno dostupná z jakéhokoli letoviska. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba letu, která z České republiky trvá 14,5 hodin.

Počasí a turistické sezóny

Aktuální počasí
0C

Velkou výhodou Bali je teplé a celoročně stabilní podnebí, které se pohybuje kolem 30°C. Klima je tropické, jelikož Bali je vzdáleno jen 8° od rovníku. Období sucha trvá od března do října. Naopak období dešťů trvá od října do března, avšak do poloviny listopadu jsou deště velmi mírné, ba dokonce osvěžující. Od prosince do ledna prší velmi vydatně a je stále zataženo.

Turistické oblasti

  • Egypt 9

   Lovina

   Druhé největší letovisko, jehož pláže jsou vyhlášené černým sopečným pískem. Lokalita, která není vhodná k potápění.  Jedná se o druhé největší letovisko na severním pobřeží Bali. Centrem je Kalibukbuk, kde se nachází nejširší nabídka hotelů. Pláž je vyhlášená černým sopečným pískem a lemovaná palmami. Najdete zde nespočet vodopádů, hinduistických chrámů a jezer. Tato lokalita není […]

  • Egypt 9

   Semyniak

   Oblast, kde najdete luxusní hotely a klidnou atmosféru. Tato klidná oblast se nachází severně od Kuty na hranici s oblastí Legian. Je ideální pro odpočinek v jednom z luxusních hotelů. Překrásné pláže, které nejsou přeplněny turisty, ocení rodiny s dětmi. Avšak toto letovisko patří k nejdražším na Bali.

  • Egypt 9

   Nusa Dua

   Luxusní hotelové resorty a křišťálově čisté moře uspokojí i ty nejnáročnější. Oblast Nusa Dua se rozkládá na jihovýchodě Bali a nacházejí se zde luxusní hotelové resorty. Pláže jsou střeženy plavčíky. Kromě koupání jde využít nabídku různých služeb či volný čas trávit tenisem, golfem, nákupem v buticích či posezením v jedné z mnoha dostupných restaurací. V […]

  • Egypt 9

   Sanur

   Oblast s několika turistickými středisky s překrásnými plážemi i muzei. Pobřeží Sanuru je obklopené kokosovými palmami, a tak přitahuje velkou pozornost turistů. Nachází se zde mnoho turistických středisek (Bali Hyatt, Medina aj.), nespočet muzeí i galerií (Griya Santrian Gallery či Le Mayeur Museum aj.). Lokalita je výborná nejen na koupání, ale i na objevování tradic […]

  • Egypt 9

   Kuta

   Nejvyhledávanější pláž na Bali s velkými vlnami vhodnými pro surfing. Jedná se město nacházející se v jižní části ostrova, jehož šestikilometrová pláž patří k nejvyhledávanějším místům na Bali. Rychle se rozvíjející cestovní ruch učinil z Kuty turistické centrum, kde se nachází veškerý kvalitní servis. V ulici Jalan Legian dlouhé 6 kilometrů najdete restaurace, hotely, tržiště, […]

  Koupání

  Bali pláž

  Na Bali jsou výborné podmínky pro koupání a každé letovisko nabízí určité specifikum. V Kutě najdete velké vlny, a tak je tato oblast vhodná pro surfaře. Vhodnější pro plavání je Nusa Dua. Sanur je vhodný pro windsurfing při přílivu.

  Volný čas

  Bali parrot

  Destinace je ideální na potápění a šnorchlování kvůli korálovým rezervacím. Vyhlášený je například Jelení ostrov Menjangan, kde se nachází korálový útes. U Tulambenu se můžete potápět k lodi USS Liberty, jejíž vrak je jedním z nejdostupnějších na světě, jelikož se nachází jen 30 m od břehu. Zážitkem může být jízda na slonu, rafting, golf či jízda na čtyřkolkách. Kromě koupání na tropických plážích se lze vydat na výlet do panenské přírody, pralesa, safari či na rýžovou plantáž. Místní zajímavostí jsou projížďky na slonovi. Kultura ostrova je tak rozmanitá, že ji můžete objevovat z různých úhlů od starodávných chrámů a k tradicím místních domorodců. Místní zvyky, obřady a folklorní slavnosti jsou dalším zajímavým zážitkem.

  Spropitné

  Představuje nezanedbatelný příjem místních obyvatel. Jeho výše je přibližně 10% z placené ceny. Je zvykem dávat ho i místním řidičům či průvodcům.

  Fakultativní výlety

  Bali makak

  Chrám Pura Tamman Ayun v Mengwi je proslaven díky “plovoucí květinové zahradě“. V Opičím lese v Ubudu můžete spatřit mnoho šedých makaků a kolonii kaloňů jedlých. Chrám Tanah Lot vás překvapí tím, že je dostupný pouze při odlivu, jelikož je umístěný ve skále nad mořem. Další chrám Pura Ulun Danu, který se rozkládá na břehu jezera Brata, nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Bali. Chrám Ulu Watu patří mezi šest nejposvátnějších chrámů na ostrově a můžete tam nakrmit místní opice. Když se vydáte do nedalekého amfiteátru, stanete se svědky ohnivého tance Kečak. V Goa Lawah najdete „netopýří jeskyni“. Při návštěvě plazího a ptačího parku se můžete vyfotografovat s papoušky. Goa Gajah neboli „sloní jeskyně“ vás vrátí do atmosféry 9. století, kdy představovala poustevnu mnichů. V Gunung Kawi se nachází hrobky králů a královen z 10. století. V Tirta Empul můžete ochutnat léčivé prameny. Milovníci přírody ocení návštěvu dvojitých vodopádů Git-Git. Nedaleké horké sirné prameny Air Panas mají omlazovací účinek. Kdybyste chtěli vyrazit na nákupy, nejlepší značkové zboží najdete v Kutě a rukodělné výrobky naopak v Ubudu. Zde naleznete také Královský palác. Na trh s kořením a orchidejemi se naopak vypravte do města Bedugul. Dalším zajímavým tipem je výlet na lodích po svaté řece Talaga, kde můžete obdivovat balijské vesničky, pralesní scenérie a panorama sopky Agung. Nevšedním zážitkem se jistě stane také plavba lodí za komodskými draky. Vítaným zpestřením může být návštěva Jávy, kde si lze prohlédnout chrám Borodur či uskutečnit výstup ke kráteru sopky Bromo.

  Stravování

  Bali jídlo

  Nedoporučuje se konzumovat místní vodu, jen balenou. Ta je doporučována i na čištění zubů či omývání ovoce. Základem indonéské kuchyně je především vařená rýže, kořeněné maso a exotické ovoce.

  PRAKTICKÉ INFORMACE

  Cestovní doklady


  Podmínkou vstupu na Bali je pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Vízum je udělováno po hned po příletu na letišti Denpasaru. Poplatek za vystavení činí 25 USD. Při vstupu je též potřeba vyplnit imigrační kartu.

  Měna


  Měnou na Bali je Indonéská rupie (IRD), která se dělí na 10 sénů. V přepočtu se 1000 IRP rovná přibližně 1,6 Kč. Eura a dolary lze směnit na letišti, ve směnárnách či větších hotelech. Banky a bankomaty jsou dostupné v každém větším městě. Akceptují se tyto kreditní karty: American Express, MasterCard, Visa a Diners.

  Zdravotní péče


  Na Bali se nachází několik nemocnic a řada soukromých zdravotnických center. Lékařská péče je poměrně drahá. Avšak zdravotnictví na Bali na velmi vysoké úrovni.

  Očkování


  Doporučuje se preventivní očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Dále je vhodné prověřit platnost očkování proti tetanu. Na Bali se nevyskytuje malárie, a proto nejsou potřeba žádná antimalarika.

  Užitečné rady

  Elektrické napětí je stejné jako v České republice čili 220 voltů. Časový posun je sedm hodin, v případě letního času šest hodin. Na Bali je dostupný veřejný telefon, pošta i internetové kavárny. Síť mobilních operátorů je v zemi rozvinutá, funguje zde místní telefonní společnost Telkom. Smlouvat lze na trzích, ale v kamenných obchodech jsou fixní ceny. Mezi volně žijícími zvířaty se rozšířila vzteklina, a tak je nutné dbát zvýšené opatrnosti. To samé platí o volném pobytu v přírodě z důvodu výskytu jedovatých hadů.

  Důležité kontakty

  Důležitá telefonní čísla
  Policie110
  Hasiči113
  Ambulance118, 119

  Další informace o Bali a Indonésii na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

  Velvyslanectví ČRJakarta - Indonésie
  AdresaJalan Gereja Theresia 20, Menteng, Jakarta
  Tel.+62 21 2396112
  Fax.+62 21 3904078
  E-mail:jakarta@embassy.mzv.cz
  URLwww.mzv.cz/jakarta

  Fotogalerie


  0 Likes
  Your Rate!Už se vám líbí!

  Poslední komentáře

  Nejsou komentáře

  You can post first response comment.

  Nejnovější komentáře